Data získaná ze čtyřhodinového letu ve výšce dva až dvanáct kilometrů budou teprve vyhodnocena. Cílem projektu je určit míru nebezpečí pro letecký provoz v Evropě, který je od čtvrtka narušen kvůli sopečnému mraku z Islandu.

Podobné výzkumy realizují i některé další země, například Británie a Švýcarsko. Žádný z nich však neproběhl ve srovnatelné výšce jako ten dnešní nad Německem.

Rozhodnutí o dalších případných výzkumných letech nad Německem by mohla padnout v úterý.

Výzkumný letoun Falcon 20 E se dvěma piloty, jedním palubním inženýrem a třemi vědci z Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR) v pondělí odstartoval z Oberpfaffenhofenu u Mnichova a směřoval nejprve do Lipska.

Během letu vědci měřili pomocí laseru hustotu částic sopečného prachu ve vzduchu a jejich velikost. Letadlo pak zamířilo přes Hamburk k nizozemským hranicím a přes Porýní a Stuttgart zpátky do Oberpfaffenhofenu.

"Náš let byl úspěšný," konstatoval podle DPA po přistání člen týmu Ulrich Schumann.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist