Agáve je v přírodě více druhů. Jejich využití je různé. Z listů jedné z nich se vyrábí známé vlákno sisal. Mnohem populárnější je však Weberova modrá agáve, z níž se pálí tequila. Z jiného druhu se vyrábí pálenka mezcal.

Indiáni nechají zkvasit šťávu z agáve a vyrábějí z ní bělavý a mazlavý nápoj pulque. A dobře dělají. Šťáva totiž obsahuje látku, která by mohla zabraňovat cukrovce nebo řídnutí kostí. Oznámili to v úterý mexičtí vědci.

Výsledky jejich výzkumu naznačují, že dieta bohatá na fruktany z agáve zabraňuje ubývání vápníku a výrazně zlepšuje tvorbu kostní tkáně. Zároveň podporuje produkci hormonu GLP-1, který má schopnost zvýšit sekreci inzulinu, jehož nedostatek je příčinou cukrovky.  Informovala o tom Mercedes Lópezová, která řídí příslušný pokusný program na Národním polytechnickém institutu v Mexiku.

Pokusy s blahodárným účinkem šťávy z agáve se zatím provádějí na krysách. Případným testům na lidech budou předcházet další pokusy na zvířatech.

Doktorka Lópezová však zklamala příznivce tequily, kteří by se mohli domnívat, že její konzumací dělají něco pro své zdraví - v tequile už blahodárné fruktany nejsou. Škoda.