"Největším problémem byla evidentně chybějící organizace. Někteří lidé utratili horentní sumy za taxi a spousty dalších cestujících si absolutně nevěděly rady, jak se dostat domů," uvedl student ekonomie Maans Gaardfeldt, spoluzakladatel zmíněné webové stránky, která začala fungovat v neděli.

Stránku, na níž mohli lidé spolu diskutovat a domlouvat se kupříkladu na společném pronájmu auta pro cestu do své cílové stanice, vytvořil Gaardfeldt doslova během několika hodin ve spolupráci se svým kolegou, budoucím programátorem Jonasem Larssonem.

"Šlo to velmi rychle. Pět hodin po spuštění stránky už jsme registrovali 1400 návštěvníků za hodinu. Po třech dnech fungování na internetu stránka zaznamenala na 30 tisíc individuálních uživatelů, přičemž celkový počet návštěv stránky dosáhl 140 tisíc," řekl Gaardfeldt.

Hlavně šlo o pomoc těm, kteří se ocitli v nouzi

"Hlavním účelem stránky bylo pomoci lidem... zařídit si nějakým způsobem dopravu domů autem nebo autobusem," dodal.

Řada žádostí svědčila o zoufalství, v jakém se cestující bez leteckého spojení ocitli, a o jejich minimální vybíravosti. "Plánuje někdo cestu autem z Bukurešti nebo nějakých jiných rumunských měst, případně i z Maďarska směrem do Berlína či vůbec do Německa?" ptal se jeden z uživatelů.

"Těžko říct, kolika lidem se díky této stránce dostalo pomoci, protože její návštěvníci většinou strašně spěchali, vyměnili si e-mailové a telefonické kontakty a zbytek organizovali již individuálně. Máme nicméně potvrzených dost případů, v nichž stránka umožnila cestujícím dostat se na místo, kam potřebovali," uvedl Gaardfeldt.

Stránka nabídla i ubytování pro uvízlé

Kromě dopravy domů mohli lidé v nouzi díky nově založené stránce získat i levné či bezplatné ubytování na dobu, než seženou auto, vlak nebo letadlo.

"Řada lidí se sama od sebe ozvala a nabídla postiženým, často i celým rodinám, aby u nich zdarma přespali," konstatoval Gaardfeldt s tím, že nejvíce takových nabídek pocházelo ze Severní Ameriky, kde zůstalo množství evropských pasažérů.

Přestože od čtvrtka funguje letecká doprava v Evropě již normálně, Gaardfeldt soudí, že stránka se bude ještě nějakou chvíli hodit. "Od 15. dubna bylo zrušeno asi 100 tisíc letů, což znamená, že vznikla dlouhá fronta... Problémy v dopravě určitě potrvají ještě několik týdnů," řekl.

Až krize odezní, má tato dvojice studentů, kteří doposud financovali celý projekt z vlastní kapsy, větší plány. "Chystáme založení nové internetové stránky, která by pomáhala v organizaci lidem, kteří se kdekoli ve světě ocitnou tváří v tvář nějaké katastrofě," svěřil se Gaardfeldt.