Osazenstvo vědeckého centra bude mezinárodní, více než polovina odborníků bude z České republiky. Projekt celkem zaměstná přes 300 expertů. Středisko bude řízené na evropské úrovni.
Výstavba ELI přinese šanci pro mnoho českých podniků. "Počítáme s tím, že vývoje velmi moderních zařízení, která tam budou umístěna, se zúčastní řada českých firem z oboru optiky, laserů, mikroelektroniky a podobně," uvedl Rus. Vědci tak budou přímo spolupracovat se špičkovým českým průmyslem.
Nejvýkonnější laser světa má být využitelný při zkoumání buněk nebo terapii nádorů. Další dvě laserová centra mají vzniknout v Rumunsku a Maďarsku.
Nejsilnější laser na světě postaví i české firmy - čtěte ZDE
Nejvýkonnější laser na světě ELI by mohl stát v Česku - čtěte ZDE
Stavba laserového centra patří mezi celkem 38 vědeckých projektů, které mají velkou šanci získat 28 miliard korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství na počátku dubna zveřejnilo názvy všech projektů, které prošly náročným mezinárodním hodnocením a postupují do závěrečné fáze posuzování. Je mezi nimi také například institut na výzkum biomateriálů nebo superpočítačové centrum.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist