Oční lékaři vysvětlují obtíž s 3D filmy tím, že také oči musejí být 3D, aby dokázaly vnímat trojrozměrný obraz. 3D film se skládá ze dvou obrazů promítaných na plátno. Každý z nich vnímá člověk jedním okem a do jednolité trojrozměrné podívané se obrázky spojují až díky mozku.
Pro mozek je však velmi obtížné nebo rovnou nemožné spojit oba obrazy, pokud jeden z nich není okem vnímán zcela správně. Z toho vyplývá, že ne každý návštěvník kina nebo majitel 3D televize je schopen užít si revoluční 3D podívanou. Zrakové obtíže tak působí jako překážka sledování trojrozměrného promítání.
"Celkem 56 procent lidí mezi 18 až 38 lety má porušenou schopnost binokulárního vidění, dalších pět procent trpí tupozrakostí nebo šilháním," uvádějí oční lékaři. Pro některé lidi s porušeným binokulárním viděním však je podle nich šance na zlepšení. Pomocí speciální léčby se naučí prostorovému vnímání.
Lékaři zároveň upozorňují, že na možnou poruchu zraku by měli rodiče myslet dřív, než začne dítě chodit do školy. Čtvrtina školáků prý trpí nějakou oční vadou. První oční vyšetření by dítě mělo absolvovat do tří let věku. Pokud se zachytí například vrozené šilhání včas, má dítě šanci, že se vada zcela upraví. Pokud ale onemocnění zůstane neléčeno, vyvine se tupozrakost a léčba je složitější.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist