Americká společnost AOL prodala službu okamžitých internetových vzkazů ICQ ruskému investorovi Digital Sky Technologies (DST) za 187,5 milionu dolarů (3,6 miliardy korun). DST ve zprávě připomněla, že ICQ má úspěch například v Rusku, Německu, České republice a Izraeli.

Původně byli tři zájemci o službu ICQ. Kromě DST ještě ProfMedia a čínská společnost Tencent.

Všichni tři zájemci měli s podobnými službami zkušenosti. DST je totiž v Rusku hlavním vlastníkem portálu Mail.ru, zatímco ProfMedia vlastní jiný ruský portál Rambler. Čínský Tencent provozuje službu QQ, která je dokonce podobná službě ICQ.

42 milionů uživatelů u ICQ

ICQ vytvořila v roce 1996 izraelská společnost Mirabilis. Po počátečním úspěchu ji převzala AOL v červnu 1998. ICQ poté ale zapadla mezi další služby včetně AIM od AOL, Live Messengeru od Microsoftu a chatu ve společenské síti Facebook. 

ICQ má podle serveru CenterNetworks ve světě zhruba 42 milionů aktivních uživatelů. Z toho zhruba 44 procent připadá právě na Rusko.

DST uvádí, že jí akvizice posílí aktivity v Rusku a východní Evropě. Za atraktivní považuje DST zavedenou značku ICQ a její rozsáhlou základnu klientů. DST investovala také do Facebooku a sociální a herní skupiny Zynga of Farmville, napsala na internetu CBC News.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru