Jedničkou na trhu zůstala Nokia. Vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti IDC. Celosvětové dodávky telefonů na trh stouply o 21,7 procenta.

V uplynulých pěti letech trhu s mobilními telefony dominovaly firmy Nokia, Samsung, LG Electronics, Motorola a Sony Ericsson. Poslední dvě se však v uplynulých dvou letech potýkají s prudkým poklesem prodeje a podílu na trhu. Přestože celkový prodej mobilů rostl, oběma firmám prodej prudce klesal.

Podle odhadů IDC prodala firma RIM v období leden až březen 10,6 milionu telefonů. Těsně tak překonala firmu Sony Ericsson s 10,5 miliony telefony. "Vstup RIM mezi nejlepší pětku podtrhuje trvalý rostoucí trend na trhu chytrých telefonů, který je hnací silou oživení globálního trhu s mobilními telefony," uvedl analytik IDC Kevin Restivo.

Společnost Strategy Analytics dodala, že dodávky chytrých telefonů vyskočily ve čtvrtletí o 50 procent na 54 milionů přístrojů. Nejvíce telefonů dodaly Apple a Nokia.


Motorola se v počtu dodaných telefonů propadla podle IDC až na sedmé místo, předhonil ji i konkurenční Apple. Ještě před šesti lety byla Motorola druhým největším výrobcem mobilů na světě.

IDC zopakovala svoji předchozí předpověď, podle které má v letošním roce trh vzrůst o 11 procent, napsala agentura Reuters.

Největší výrobci mobilních telefonů podle počtu prodaných kusů na trh v 1. čtvrtletí 2010 (zdroj IDC)
 
 Pořadífirma
počet kusů v milionech 
 1, Nokia 107,8
 2, Samsung   64,3
 3. LG   27,4
 4. Research in Motion
   10,6
 5. Sony Ericsson
   10,5
 6. Apple    8,75
 7. Motorola    8,5
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru