Na prvním místě zůstala Research in Motion s telefony Blackberry, uvedla v úterý průzkumová agentura NPD Group.

Telefony Blackberry měly v prvním čtvrtletí v USA podíl na trhu 36 procent a mobily s Androidem 28 procent. Mobily iPhone zaujaly 21 procent trhu. Vývoj je dalším znamením, že na rychle rostoucím trhu těchto telefonů sílí rivalita.

Podle společnosti Apple nedává průzkum NPD kompletní obrázek. Tisková mluvčí Applu označila průzkum za omezený, neboť odpovídalo 150 tisíc amerických spotřebitelů a průzkum nevzal v úvahu 85 milionů majitelů mobilů iPhone a iPodů touch ve světě. Dodala, že prodej samotných iPhonů ve světě nechal Android za sebou.

Úspěch Googlu v žebříčku prodeje ale zastínila zpráva, že podnik ztratil partnera. Operátor Sprint oznámil, že již nebude podporovat telefon Nexus One, který Google vyvinul spolu se společností HTC a prodává ho uživatelům přímo prostřednictvím internetu.

Trh s chytrými telefony přilákal zájem řady dalších technologických společností, které na něm usilují o dobrou pozici. Počítačový Hewlett-Packard například minulý měsíc oznámil, že koupí za 1,2 miliardy dolarů firmu Palm s jejím operačním systémem WebOS.