"Odborníky na tom nejvíc fascinuje fakt, že plejtváka šedého nikdo neviděl v Atlantickém oceánu od 18. století," řekl. V naší době jsou domovem plejtváků hlavně vody Tichého oceánu.
Plejtvák, který zabloudil do Středozemního moře, měří 12 metrů. Je to sameček a váží asi 20 tun. Do Atlantického oceánu se dostal pravděpodobně severní cestou, mezi arktickými kanadskými ostrovy. "Předpokládá se, že toto zvíře žije v Tichém oceánu, ale jelikož arktický led taje, našel plejtvák cestu u Beringovy úžiny," řekl Šejnin.
Plejtváci většinou v říjnu opouštějí vody severovýchodního Pacifiku a vydávají se na jih, ke Kalifornii. Tam i zpět urazí asi 5000 kilometrů. Tato ztracená velryba podle Šejnina věděla, že až dorazí na jih, má se obrátit nalevo, aby vplula do Kalifornského zálivu. Jenomže se ocitla v Atlantiku, doleva sice zamířila, avšak dostala se Gibraltarským průlivem do Středozemního moře. "Otázka teď zní: Budeme napomáhat tomu, aby se plejtváci znovu usadili v Atlantiku?" řekl Šejnin.
Plejtvákovi se zřejmě u izraelského pobřeží nedaří špatně. "Je trochu hubený, což je zřejmě důsledek obtížné cesty. Doufáme, ale, že tady přežije," sdělil izraelský odborník.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist