V Evropě, na Blízkém východě a v Africe podle firmy uživatelé zhlédnou každý den přes 400 milionů videoklipů. Každou minutu pak na server nahrají pět hodin videa.

Ze zemí mimo USA pak pochází 70 procent všeho videoobsahu na portálu. "I když průměrný uživatel stráví na YouTube 15 minut denně, stále je to strašně málo v porovnání s televizí," uvedl šéf marketingu Google ČR Luděk Motyčka.

Google také oznámil, že YouTube v pondělí spustil kanál s názvem YouTube 5 Year, kde oslavuje páté výročí své existence. Uživatelé sem mohou vložit video s popisem, jak YouTube změnil jejich životy.

Server YouTube.com byl založen v polovině února 2005, v květnu téhož roku spustili jeho zakladatelé první beta verzi portálu pro uživatele.

Server byl původně určen pouze pro volné sdílení amatérského videa, postupně se však rozšířil i o hudební klipy, filmy či videohry. U zrodu videoportálu, jenž nedlouho po svém vzniku vyrostl ve světově nejpopulárnější internetové stránky s přehráváním videoklipů, stáli tři zaměstnanci americké společnosti PayPal.

Google koupil YouTube v roce 2006 a zaplatil za něj 1,65 miliardy dolarů (asi 34,1 miliardy Kč). V té době uživatelé internetu na YouTube.com každý den zhlédli přes 100 milionů videosnímků. Videoportál v současnosti využívají i politici či umělci, aby oslovili voliče a posluchače. Českou verzi má server od října 2008.

Existenci portálu provázejí i spory o autorská práva. Většina z videí na YouTube jsou klipy natočené uživateli stránek, část z nich však tvoří i pirátské kopie televizních pořadů, hudebních klipů či další nahrávky chráněné autorským právem.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru