Dva a půl až šest centimetrů dlouhý parazit s velkými zuby dává přednost životu na lidských sliznicích, například v nose.
Toto podivné stvoření, které má jednu čelist s řadou osmi "ohromných" zubů, dostalo latinské jméno Tyrannobdella Rex, napsala dnes agentura AFP.
Tento druh pijavice žije zřejmě převážně v odlehlých oblastech na horním toku Amazonky. Vědci o svém objevu informovali v dubnu v časopise PLoS One. Nyní jejich závěry potvrdily peruánské úřady.
"Žádný ze známých druhů pijavic nemá jednu čelist s tak velkými zuby," uvádějí autoři, podle nichž jsou zuby druhu Tyrannobdella Rex zhruba pětkrát delší než u nejznámějšího druhu Limnatis nilotica.
Pijavice vědci objevili u několika peruánských dětí, které měly ve zvyku koupat se v jezerech či vodních tocích; poslední případ byl zaznamenán v roce 2007.
Archeologové objevili v Peru oběti rituálů civilizace Inků - čtěte ZDE
V Peru našli zkamenělinu ptáka starou 10 milionů let - čtěte ZDE
Pijavice o délce od dvou a půl do šesti centimetrů jim byly vytaženy z nosu poté, co si děti stěžovaly na bolesti hlavy a problémy s dýcháním.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist