Španělský odborník na veterinární genetiku Vicente Torrent černého býčka, který se narodil v úterý, světu představil.

Klon váží téměř 25 kilogramů a dostal jméno Got, což v katalánštině znamená sklenice (ve španělštině vaso), po svém otci, plemenném býkovi Vasitovi. Vasito naopak ve španělštině znamená sklenička, ale jeho nositel se příchodu své kopie na svět nedočkal; uhynul už v březnu.

Jeho faktickou matkou je jatečná kráva. Náhradní matku představuje dojnice fríského plemene.

V nejbližší době, možná i hodinách, se na stejném statku v Melgar de Yuso (na jihovýchodě Španělska) očekává příchod na svět dalšího klonu, jenž je bratrem Gota po otci. Jeho matkou je rovněž fríská kráva. Třetí klon by měl přijít na svět v srpnu, ale jeho matka patří k plemeni speciálně vyšlechtěnému pro býčí zápasy.

Sedmnáctičlenný tým španělských vědců doufá, že Got bude projevovat stejnou divokost jako jeho genetický předchůdce Vasito. Na projektu pracovali tři roky a podařilo se jim předstihnout několik podniků ve Spojených státech.

Výzkumný projekt vznikl původně s cílem zabránit vyhynutí ohrožených druhů. Nejprve se tým pokoušel naklonovat rysa iberského, ale bez úspěchu. Posléze se badatelé rozhodli pro býka plemene vyšlechtěného pro koridu, jelikož pro ně bylo mnohem jednoduší získat vzorky.

Vědci ve světě už vytvořili klony mnoha zvířat, nejprve ovce Dolly v roce 1996, a pak dalších.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru