Odborníci se podle zpravodajského serveru BBC News domnívají, že příčinou vyhynutí tohoto vodního ptáka bylo nastražování rybářských sítí za přispění přirozených nepřátel - dravých ryb. V posledních letech rybáři pokryli velkou část madagaskarského jezera nylonovými sítěmi, které mohou zabíjet potápivé ptáky.

Potápka skořicovohrdlá byl pták střední velikosti s velmi malými křídly. Právě ty se mohly stát opeřenci osudnými, protože nebyl schopen létat na delší vzdálenosti a žil usedle na jezeře a okolních rybnících.

Ještě v prosinci 1982 bylo na Alaotře pozorováno 12 potápek skořicovohrdlých a dvě byly u jezera viděny v září roku 1985. Několik ptáků s vlastnostmi potápky skořicovohrdlé byly spatřeny i v následujících třech letech, ale nejspíš šlo o křížence s jinými druhy.

Pozorování provedená v roce 1999 a návštěva ornitologů v této oblasti v roce 2000 neodhalily žádného jedince potápky skořicovohrdlé. Ani později tohoto ptáka nikdo neviděl a naděje na jeho přežití prý definitivně pohasly při nedávné expedici k nedalekému jezeru Amparihinandriamabavy.

Potápka skořicovohrdlá byla oficiálně prohlášena za vyhynulý druh při poslední aktualizaci Červeného seznamu ohrožených druhů, který vydává Mezinárodní svaz na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).

"Pro tento druh už nezbyla žádná naděje. Je to další příklad nepředvídaných důsledků lidské činnosti," uvedl Leon Bennun z organizace Birdlife International, která IUCN dodává podklady k ohroženým druhům ptáků.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru