Odborníci se podle zpravodajského serveru BBC News domnívají, že příčinou vyhynutí tohoto vodního ptáka bylo nastražování rybářských sítí za přispění přirozených nepřátel - dravých ryb. V posledních letech rybáři pokryli velkou část madagaskarského jezera nylonovými sítěmi, které mohou zabíjet potápivé ptáky.

Potápka skořicovohrdlá byl pták střední velikosti s velmi malými křídly. Právě ty se mohly stát opeřenci osudnými, protože nebyl schopen létat na delší vzdálenosti a žil usedle na jezeře a okolních rybnících.

Ještě v prosinci 1982 bylo na Alaotře pozorováno 12 potápek skořicovohrdlých a dvě byly u jezera viděny v září roku 1985. Několik ptáků s vlastnostmi potápky skořicovohrdlé byly spatřeny i v následujících třech letech, ale nejspíš šlo o křížence s jinými druhy.

Pozorování provedená v roce 1999 a návštěva ornitologů v této oblasti v roce 2000 neodhalily žádného jedince potápky skořicovohrdlé. Ani později tohoto ptáka nikdo neviděl a naděje na jeho přežití prý definitivně pohasly při nedávné expedici k nedalekému jezeru Amparihinandriamabavy.

Potápka skořicovohrdlá byla oficiálně prohlášena za vyhynulý druh při poslední aktualizaci Červeného seznamu ohrožených druhů, který vydává Mezinárodní svaz na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).

"Pro tento druh už nezbyla žádná naděje. Je to další příklad nepředvídaných důsledků lidské činnosti," uvedl Leon Bennun z organizace Birdlife International, která IUCN dodává podklady k ohroženým druhům ptáků.