Český biochemik Jiří Friml získal v Německu Körberovu cenu pro evropskou vědu 2010 za průlomové práce o genetice rostlinných buněk. Ocenění je dotováno částkou 750.000 eur (přes 19 milionů korun) a vědec ho převezme 7. září na hamburské radnici. Oznámila to dnes Körberova nadace v Hamburku, která cenu uděluje.

Molekulární biolog Friml badatelsky pracoval v Brně, v Kolíně nad Rýnem a v Tübingenu. Od roku 2007 působí na katedře systémové biologie rostlin na univerzitě v belgickém Gentu. Cenu dostal za výzkum geneticko-biologických buněčných procesů, které řídí vývoj rostlin.

Frimlovo zkoumání se zabývá růstovým hormonem auxinem, na jehož rozdělení závisí, kde má rostlina vrchní a dolní část, jak silně v kterém směru roste a kde zakládá které orgány. Tyto poznatky jsou milníkem nejen pro chápání četných fyziologických procesů rostlin, ale mají velký význam také pro zemědělský a lékařský výzkum, uvedla nadace v Hamburku.

"Jiří Friml je nejen absolventem Masarykovy univerzity, ale aktivně se podílí také na výzkumných projektech Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty a vede zde doktorské studenty," uvedla mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Friml ukončil studia v roce 1998 s titulem Mgr., postgraduál v roce 2002, kdy získal titul Ph.D. Jeho závěrečná práce má název Buněčná biologie polárního transportu auxinu v Arabidopsis thaliana. Körberova cena je každý rok udělována evropskému vědci, který uskutečnil inovativní, pro budoucí vývoj významný výzkumný úkol.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru