Český biochemik Jiří Friml získal v Německu Körberovu cenu pro evropskou vědu 2010 za průlomové práce o genetice rostlinných buněk. Ocenění je dotováno částkou 750.000 eur (přes 19 milionů korun) a vědec ho převezme 7. září na hamburské radnici. Oznámila to dnes Körberova nadace v Hamburku, která cenu uděluje.
Molekulární biolog Friml badatelsky pracoval v Brně, v Kolíně nad Rýnem a v Tübingenu. Od roku 2007 působí na katedře systémové biologie rostlin na univerzitě v belgickém Gentu. Cenu dostal za výzkum geneticko-biologických buněčných procesů, které řídí vývoj rostlin.
Frimlovo zkoumání se zabývá růstovým hormonem auxinem, na jehož rozdělení závisí, kde má rostlina vrchní a dolní část, jak silně v kterém směru roste a kde zakládá které orgány. Tyto poznatky jsou milníkem nejen pro chápání četných fyziologických procesů rostlin, ale mají velký význam také pro zemědělský a lékařský výzkum, uvedla nadace v Hamburku.
"Jiří Friml je nejen absolventem Masarykovy univerzity, ale aktivně se podílí také na výzkumných projektech Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty a vede zde doktorské studenty," uvedla mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.
Friml ukončil studia v roce 1998 s titulem Mgr., postgraduál v roce 2002, kdy získal titul Ph.D. Jeho závěrečná práce má název Buněčná biologie polárního transportu auxinu v Arabidopsis thaliana. Körberova cena je každý rok udělována evropskému vědci, který uskutečnil inovativní, pro budoucí vývoj významný výzkumný úkol.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist