Mobilní připojení nabízejí všichni čtyři tuzemští operátoři. Podle ČTÚ je nejvýznamnějším poskytovatelem služeb Telefónica O2, která nabízí více než 90procentní pokrytí sítí CDMA a k tomu síť UMTS, která je dostupná pro více než čtvrtinu populace.

Cena mobilního internetu loni začínala na zhruba 400 Kč měsíčně u společnosti U:fon, nejdražší je paušál za přípojku o rychlosti nad jeden megabit za sekundu u T-Mobile, kde vyšla na 1189 Kč.

Letos se tři držitelé licencí pro UMTS, tedy sítě 3G, zaměřují na rozšiřování jejich pokrytí. Telefónica nyní pokrývá asi 28 procent populace, T-Mobile chce být do konce roku ve 40 městech a Vodafone chce do září zpřístupnit sítě v deseti velkých městech.

Celkový počet vysokorychlostních přípojek v Česku v pevných i mobilních sítích se loni pohyboval kolem 2,43 milionu, což odpovídá 24 procentům populace.

Připojení přes ADSL u Telefóniky O2 využívalo 677 000 zákazníků, kabelový internet od UPC pak 362 000 uživatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist