Do studie bylo zahrnuto přes tisíc dospívajících z provincie Kuang-tung na jihu Číny. Odpovídali na otázky týkající se používání internetu. Vědci chtěli hlavně zjistit patologické používání internetové sítě a identifikovat příznaky depresí a úzkosti.

Velká většina dospívajících - více než 940 - surfovala na internetu normálním způsobem, ale 62 (6,2 procenta) bylo označeno za patologické uživatele a u dvou (0,2 procenta) se to dalo charakterizovat jako "vážný patologický jev".

O devět měsíců později byl psychický stav mladých lidí znovu hodnocen. Vědci konstatovali, že ti, kdo chodili na internet nekontrolovaným a nerozumným způsobem, byli dvaapůlkrátkrát náchylnější k depresím než běžní uživatelé.

Dokonce i mezi těmi, koho studia obzvlášť stresovala, se ti, kdo trpěli závislostí na webu, cítili jedenapůlkrát častěji deprimovaní v porovnání s těmi, kdo svůj pobyt na internetu kontrolují.

"Výsledek studie ukazuje, že lidé, kteří nemají žádný základní zdravotní problém, ale jsou patologicky závislí na internetu, se mohou kvůli tomu propadnout do deprese," uvedli autoři studie Lawrence Lam z lékařské školy v Sydney a C´Weng-pchang z čínského ministerstva školství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist