Největší světový výrobce čipů Intel odsouhlasil, že přestane vůči rivalům používat praktiky, které porušují pravidla férové hospodářské soutěže. Uvedla to ve středu americká Federální obchodní komise (FTC). Podnik tak urovná kauzu o zneužití své dominantní pozice na trhu, i když jakékoli pochybení popřel.

Z produkce Intelu pochází 80 procent mikroprocesorů ve světě. Podnik proto musel kývnout také na to, že výrobcům návazných produktů, například grafických čipů, do šesti let zajistí i přístup do svých centrálních procesních jednotek.

Dohoda s FTC zakazuje Intelu odvetná opatření vůči výrobcům počítačů, pokud budou odebírat zboží od konkurenčních dodavatelů procesorů. Podle jednoho z ředitelů FTC bude mít tato zásadní dohoda na posílení konkurence v oboru markantní vliv.

Intel má jiný názor. Jeho lidé podotkli, že nevěří, že by odsouhlasené změny měly nějaký dopad na podnikové finanční výsledky. "Vyrovnání nám pomůže ukončit tento nákladný a matoucí spor s FTC," dodal v tiskové zprávě Doug Melamed, jeden z viceprezidentů společnosti.

"Na jejich podnikání s mikroprocesory to nebude mít vliv," dodal i ředitel společnosti Charter Equity Research Ed Snyder. Vysvětlil to tím, že Intel má jen jednoho skutečného rivala, AMD, a na trhu je daleko před ním. "Na co to bude mít vliv, budou jejich grafické procesory a věci, které se na mikroprocesory napojují," dodal.

Pro investory očekávaný krok

Investoři dohodu vesměs ignorovali, protože se očekávala. Akcie Intelu se proto pohnuly jen mírně, ale akcie rivalů šly nahoru. Výrobce grafických čipů Nvidia posílil o 2,5 procenta a AMD o 0,7 procenta.

Konkurenční výrobci čipů na Intel roky útočili kvůli jeho agresivní cenové a prodejní taktice na trhu s čipy, které tvoří mozek osobního počítače. FTC pak pod nátlakem dávného rivala AMD a Nvidie loni v prosinci obvinila Intel z nezákonného zneužití dominaní tržní pozice a potlačování konkurence.

FTC ve svém obvinění Intelu napsala, že se pokoušel vytlačit konkurenty z trhu a že se tyto manévry táhnou od roku 1999. Toho roku přitom úřad s firmou uzavřel předchozí protimonopolní bitvu.

Intel se dostal do konfliktu s paragrafy i v jiných regionech. Evropská komise mu udělila pokutu 1,06 miliardy eur za to, že protiprávně tlačil AMD z trhu, ale Intel se proti tomu odvolal. Zakročili vůči němu ale i regulátoři v Jižní Koreji a Japonsku, napsal Reuters.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru