Expedice rovněž zjistí, v jakém stavu loď je. Předchozí výpravy k Titaniku totiž ukazovaly, že se stav vraku zhoršuje.

Vědci odplují z přístavu Saint John's v kanadské provincii Nový Foundland 18. srpna a jejich expedice potrvá 20 dní. Na rozdíl od jiných výprav by ponorky neměly vynést na hladinu žádné předměty z vraku, který leží v hloubce 3600 metrů, ale měly by pouze zmapovat pole trosek kolem Titaniku o rozloze tři krát pět kilometrů.

"Poprvé s vrakem budeme opravdu zacházet jako s archeologickým nalezištěm," řekl vedoucí expedice David Gallo.

Expedice bude vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a bude mít lepší možnosti prozkoumat vrak než jakákoli výprava před ní, tvrdí organizátoři plavby. "Uvidíme věci, které jsme dříve neviděli. To je jasné," řekl účastník expedice Bill Lange. "Technologie za posledních 25 let skutečně pokročila," dodal.

Vrak Titaniku objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. K potopené lodi v následujících desetiletích plula řada výprav, které buď fotily potopený parník, nebo vyzvedávaly na hladinu sběratelsky zajímavé předměty.

Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantském oceánu narazil na ledovec. Při katastrofě zahynulo 1522 lidí, jen 711 pasažérů přežilo. Loď, která měla zavést novou pojmovou kategorii pro eleganci a luxus v transatlantické přepravě, se potopila hned při své první plavbě.