Vědci odplují z přístavu Saint John's v kanadské provincii Nový Foundland 18. srpna a jejich expedice potrvá 20 dní. Na rozdíl od jiných výprav by ponorky neměly vynést na hladinu žádné předměty z vraku, který leží v hloubce 3600 metrů, ale měly by pouze zmapovat pole trosek kolem Titaniku o rozloze tři krát pět kilometrů.
"Poprvé s vrakem budeme opravdu zacházet jako s archeologickým nalezištěm," řekl vedoucí expedice David Gallo.
Expedice bude vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a bude mít lepší možnosti prozkoumat vrak než jakákoli výprava před ní, tvrdí organizátoři plavby. "Uvidíme věci, které jsme dříve neviděli. To je jasné," řekl účastník expedice Bill Lange. "Technologie za posledních 25 let skutečně pokročila," dodal.
Vrak Titaniku objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. K potopené lodi v následujících desetiletích plula řada výprav, které buď fotily potopený parník, nebo vyzvedávaly na hladinu sběratelsky zajímavé předměty.
Záchranná vesta z Titaniku stála v aukci přes milion korun - čtěte ZDE
Objev Titaniku umožnila tajná mise za studené války - čtěte ZDE
Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantském oceánu narazil na ledovec. Při katastrofě zahynulo 1522 lidí, jen 711 pasažérů přežilo. Loď, která měla zavést novou pojmovou kategorii pro eleganci a luxus v transatlantické přepravě, se potopila hned při své první plavbě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist