Projekty geneticky upravených chovných zvířat narážejí na silnou opozici ochránců životního prostředí, spotřebitelských organizací a některých lékařů. "Žonglování" s geny může podle kritiků vést k průmyslové výrobě deformovaných zvířat a k proniknutí genetických mutací do volné přírody. Nejasné jsou i následky dlouhodobé konzumace takto upraveného masa lidmi.

Pokud žádost massachusettské firmy dostane zelenou, mohou se geneticky upravení lososi objevit v sádkách po celé Americe. Společnost už má připraveny i pstruhy a další druhy ryb. Výroba geneticky upravených rostlin je už nyní v USA povolena.

FDA se žádostí bude zabývat při třídenním slyšení, které začne 19. září. Losos podle výrobců dorůstá plné délky během 250 dnů, zatímco běžně tento druh dospívá za 400 dnů. Geneticky upravený druh byl vyvinut v Kanadě. Sama firma Aqua Bounty Technologies přiznává, že dosud neprovedla žádné kontrolní ani jiné testy na lidech - s výjimkou chuťových. A ryby jsou to prý výtečné.

Pokud plán vyjde, chce výrobce exportovat své upravené rybí maso i do Evropy. Očekává ale, že v zámoří budou se schvalováním větší problémy.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru