Všímejte si technických parametrů

Operační paměť

K pohodlné práci s dokumenty a prohlížení webu stačí 2 GB, pro náročnější operace, jako jsou hraní her či editace videa, se vyplatí investovat do čtyř i více gigabajtů operační paměti.

Procesor

Standardem pro moderní přenosné počítače jsou vícejádrové procesory. V případě produktů Intelu mají v označení Core i3, i5 nebo i7, výběhové modely nesou označení Core 2 Duo. U konkurenčního AMD jsou vícejádrové procesory označovány jako Athlon II Dual-Core, Triple-Core nebo Quad-Core.

Grafický čip

Většině uživatelů budou stačit integrované grafické čipy, které zvládají přehrávat video ve vysokém rozlišení i jednoduché hry. Pouze fanoušci vyspělých her musejí hledat počítače vybavené samostatnými grafickými kartami, jako jsou NVidia GTS 160M nebo ATI Mobilitiy Radeon 4650.

Bez softwaru nejedou

Všímat si pouze technických parametrů nestačí, také operační systém dělá dobrý počítač. Ideální volbu představují Microsoft Windows 7 ve verzi Home Premium, která v recenzi Hospodářských novin dostala skvělé vysvědčení. Pro netbooky stačí varianta Starter. Neobsahuje pokročilé grafické efekty a další funkce, jež by málo výkonné přístroje příliš zatěžovaly. Špatnou volbou jsou naopak dnes již deset let staré Windows XP. Navzdory třem velkým balíkům aktualizací a oprav již nemají domácím uživatelům co nabídnout a Microsoft navíc upouští od jejich podpory.

Kromě notebooků s Windows se v Česku hodně prodávají i počítače bez operačního systému, respektive s některou verzí bezplatně šířeného operačního systému GNU/Linux P. Jsou o něco levnější, ale jejich majitelé se budou muset potýkat s prostředím, které není tak rozšířené jako Windows. V praxi to znamená, že na netbooku s Linuxem nebude fungovat většina známých aplikací, typicky Microsoft Office (bezplatná verze OpenOffice.org pro Linux existuje), drtivá většina videoher, ale také například iTunes, jež jsou nutné ke kopírování hudby do přehrávačů iPod.

Specifickou pozici na trhu zaujímá operační systém Apple OS X. Software založený na unixovém jádru je možné používat výhradně na noteboocích MacBook a MacBook Pro. Samostatně se koupit nedá, stejně jako nelze koupit počítač Apple bez operačního systému. V České republice je málo rozšířen, a tak je největším negativem tohoto operačního systému kromě vysoké ceny počítačů MacBook (30 tisíc a více) malý počet lokalizovaných aplikací. K výhodám naopak patří úsporný provoz šetřící baterie, stabilita a jednotné ovládání aplikací a sdílení důležitých dat. Díky tomu například funguje systémová kontrola gramatiky nejen v kancelářských aplikacích, ale také v rámci webového prohlížeče, nebo e-mailového klienta.

Nové počítače se sice prodávají celý rok, se začátkem školního roku ale poptávka výrazně roste. I proto směřují výrobci a prodejci do tohoto období zajímavé marketingové akce. Ani tak ale není snadné vybrat přístroj, který dokáže přesně to, co od něj očekáváte. K tomu je zapotřebí trochu se zorientovat na trhu, kde se z dříve spíše luxusního produktu s názvem notebook stalo rychloobrátkové zboží. "Svět notebooků dnes prodejci i výrobci dělí do čtyř, pěti i více kategorií a ceny mezi modely v každé kategorii se liší i o desítky procent," upozorňuje Jiří Horák, Country Manager společnosti Toshiba pro Českou republiku a Slovensko.

Doporučit konkrétní model je však obtížné, nabídka se totiž extrémně rychle mění. "Průměrná prodejní doba nejběžnějších notebooků je pět až šest týdnů, pak přichází lehce modifikovaný model s jiným označením," prozrazuje Jan Samko z Alza.cz, jednoho z největších prodejců notebooků v Česku.

Uživatel se navíc snadno ztratí v desítkách termínů, které přístroj popisují. A to je ten lepší případ. Horší je, když prodejce dostatek technických informací neposkytne a prodává zboží pouze jako "notebook". I drobné nuance ve vybavení mohou znamenat velký rozdíl v práci s notebookem i v jeho ceně. Problematické je rovněž spoléhat se na "osvědčené" rady známých. Ti nejhlasitější rádci totiž mívají často klapky na očích a vidí jen jedním směrem - a ten vám nemusí zrovna vyhovovat.

Typickým příkladem "dobré" rady je důraz na koupi notebooku se samostatnou grafickou kartou. Pro většinu lidí není důležitá. "Integrované grafické čipy zvládnou bez potíží práci s videem ve vysokém rozlišení, navíc mají ve srovnání se samostatnými kartami menší spotřebu energie," vysvětluje Pavel Svoboda z českého zastoupení Intelu. Samostatná grafická karta má smysl až u nejdražších notebooků zaměřených na hraní náročných videoher. Ekonomičtější variantou je však často pořídit notebook na běžnou práci a multimédia a k němu pak specializované herní zařízení - Xbox 360 nebo PlayStation 3. Jak se tedy na trhu orientovat? Především si ujasněte, jakým způsobem budete s notebookem pracovat. Podle toho se tyto stroje dělí do několika kategorií.

1 . Netbooky - pro ty, kdo jsou neustále v pohybu

Levné neznamená nutně špatné. Nejnižší patro nabídky přenosných počítačů tvoří netbooky. K jejich poznávacím znamením patří malý výkon, malé rozměry a nízká cena. Záleží samozřejmě na použitých technologiích, materiálech i na značce a vybavení. Obecně nabízejí obrazovku s úhlopříčkou od devíti do dvanácti palců (23 až 30,5 cm), procesory Intel Atom a 1 GB operační paměti. To stačí k prohlížení webových stránek, k práci s texty, poslechu hudby či sledování videa, i když ne ve vysokém rozlišení.

Pokud se smíříte s malou obrazovkou, na niž se vejde omezené množství informací, a s klávesnicí vtěsnanou do malého těla přístroje, můžete si užívat jeho výhod. Netbook není těžký ani pro častý transport v tašce přes rameno - i s adaptérem zůstává hmotnost hluboko pod hranicí dvou kilogramů. I proto jsou tyto přístroje s cenou kolem sedmi tisíc korun tak populární.

Dražší modely se díky modernějším procesorům chlubí vyšším výkonem, a tedy i schopností přehrávat video ve vysokém rozlišení, nebo dokonce spouštět některé videohry. S omezeními danými velikostí se ale musejí potýkat i nejdražší netbooky na českém trhu. Například Nokia Booklet 3G stojí téměř 17 tisíc korun a spíše než výkonem potěší designem a zpracováním, výdrží na baterii a integrací bezdrátového modemu. Na jedno nabití vydrží pracovat přes deset hodin a jako ke svým mobilním telefonům i k němu Nokia nabízí plnohodnotnou navigaci s aktualizovanými mapami.

Stejně drahý Acer Ferrari One s typickou, ostře červenou barvou, má čtyři gigabajty paměti a procesor AMB Athlon X2. Daní za vysoký výkon je však jenom tříhodinová výdrž baterie i při méně náročné práci.

2. Obyčejné notebooky - levní domácí dříči

Tam, kde notebook nahrazuje stolní počítač, se lépe hodí přístroje s úhlopříčkou kolem patnácti palců. Jejich cena rapidně klesla ve srovnání s tím, za co se v této kategorii platilo před pár lety. Mezi dvanácti a patnácti tisíci korunami je z čeho vybírat a cenu přitom častokrát více než technické parametry určují cenová politika výrobce a probíhající marketingové akce. Je tedy důležité pečlivě porovnávat.

Současně se vyplatí věnovat pozornost i tomu, se kterým operačním systémem prodejce počítač nabízí. Standardem jsou Windows 7 Home Premium. Koupě notebooku bez operačního systému bude o několik stokorun levnější, ale není to úspora na vhodném místě - notebooky totiž používají některé specifické komponenty a bez originálního systému mohou zlobit.

I v těchto levných počítačích jsou standardem dvoujádrové procesory - v podstatě dva procesory spojené do jednoho těla. Tento postup umožňuje nabídnout vyšší výkon bez zvyšování taktovací frekvence procesorů. Výsledkem je rovněž nižší spotřeba a menší zahřívání součástek. Standardem by měla být také dostatečná kapacita operační paměti, a to 4 GB. Pro domácí použití je velkou výhodou i zabudovaný HDMI výstup, jenž umožní připojit počítač k televizoru jediným kabelem, a tak usnadní sledování filmů nahraných na disku notebooku na velké obrazovce. Díky samostatné zdířce pro paměťové karty z fotoaparátů lze navíc rychleji a pohodlněji kopírovat data.

3. Multimediální a herní stroje - specialisté na náročnou grafiku či střih

I notebook za patnáct tisíc dokáže méně náročným uživatelům sloužit k naprosté spokojenosti několik let. Dostatek operační paměti a dvoujádrový procesor zvládnou webové aplikace, jako je Facebook s Farmville, nebo aktuální verze kancelářských programů, ať už jde o Microsoft Office 2010, či o něco hardwarově náročnější OpenOffice.org. Ovšem pro náročné hry nebo střih videa ve vysokém rozlišení se nehodí. Chybí mu v podstatě dvě věci: výkonná grafická karta a větší obrazovka.

Zato v kategorii multimediálních a herních počítačů není o velké rozměry, hmotnost, vysoký výkon a grafické karty nouze. V závislosti na ochotě zákazníka zaplatit mohou mít herní notebooky v sobě zabudovány čtyřjádrové procesory i dvojici grafických čipů, které výkonem zahanbí většinu stolních přístrojů.

Za tyto přístroje zaplatíte i padesát tisíc korun, rozumný kompromis pro zábavu ale najdete už i za dvacet až pětadvacet tisíc. V nabídce bude sice slabší grafická karta typu NVidia GeForce GT 330M, ale určitě nebudou chybět 4 GB operační paměti RAM, výkonný procesor a s trochou štěstí i Blu-ray mechanika. Ačkoli ani to není velký problém, HDMI výstup na televizi totiž patří k základním parametrům. Tyto požadavky splňuje například herní série notebooků Toshiba Qosmio nebo zajímavý Acer Aspire 5740DG s podporou 3D zobrazení.

Na rozdíl od nich disponují supervýkonné notebooky velkými obrazovkami s úhlopříčkou až 18,4 palce. U nich již lze očekávat i plné HD rozlišení 1080i a také dvojici pevných disků. Za nejmodernější čtyřjádrové procesory a 8 GB operační paměti však zákazník zaplatí jako za dva průměrné přístroje. V nejvyšších patrech se pohybuje i slavná herní značka Alienware, kterou na český trh neoficiálně dováží například Alza.cz. Alienware M15x Cosmic Black, jenž nepatří k nejvýkonnějším nabídkám značky, se prodává přibližně za 45 tisíc korun.

4 . Ultrapřenosné počítače - pro náročné na cestách

Hmotnost kolem jednoho a půl kilogramu, obrazovka velikosti 13,3 palce a dlouhá výdrž baterie. Tak lze charakterizovat ultrapřenosné notebooky, které se od netbooků příliš neliší vzhledem, zato je dokonale předčí výkonem a pohodlím díky o něco větším rozměrům. Velikost obrazovky 13,3 palce však stále znamená určité omezení, projeví se například při práci s tabulkami v Excelu. Více prostoru by si zasloužila též klávesnice, i když ve srovnání s netbooky se dá pohodlně psát i všemi deseti. Chybí jen numerický blok a hůře dostupné jsou některé klávesy, například pro pohyb v dokumentech.

I tyto stroje stojí jen zlomek toho, co byste museli zaplatit před dvěma lety, kdy šlo o exkluzivní záležitost pro manažery. Dnes už koupíte počítač tohoto typu za 16 tisíc korun. Nejvýhodnější poměr mezi výkonem, vybavením a cenou nabízejí ale modely kolem dvaceti tisíc korun, jako je ACER Aspire 3810TG.

Nejnáročnější uživatelé mohou vybírat i z počítačů za více než dva průměrné platy. Za ně získají nejmodernější procesory, typicky je to Intel i7, pevné disky typu SSD (používají stejnou technologii jako USB klíčenky) i samostatnou grafickou kartu, kterou uživatel aktivuje, pokud chce pracovat s videem nebo hrát hry, pro běžnou práci je tu karta integrovaná v procesoru. Sem paří například Sony VAIO Z12X9E/X nebo Fujitsu LIFEBOOK S760. Produkty v nejvyšší cenové kategorii ale nabízejí i ostatní velké firmy, např. Dell, HP nebo Lenovo.

 

Náš test

Zajímavé notebooky pro různé způsoby využití v domácím prostředí otestoval Otakar Schön, redaktor Hospodářských novin specializující se na moderní technologie.

Pro domácí pracovnu

HP 620

Displej: 15,5", širokoúhlý, rozlišení 1366 x 768 bodů
Procesor: Intel Pentium Dual-Core T4400
Operační paměť: 4 GB
Grafická karta: integrovaná Intel GMA 4500MHD
Operační systém: Windows 7 Home Premium
Pevný disk: 500 GB

Cena: 13 559 Kč

Elegantní HP 620 je typickým příkladem slušně vybaveného levného notebooku k domácímu použití. Přestože nepoužívá nejmodernější komponenty, nabízí dostatek výkonu pro každodenní používání internetu, kancelářských aplikací, ale i pro přehrávání filmů a úpravu fotografií z kompaktních fotoaparátů. Z výbavy zaujme povedený displej s LED podsvícením a lesklým povrchem, který překvapivě dobře odolává odleskům a při prohlížení fotografií nebo sledování filmů se stará o líbivé obrázky. Nechybí ani HDMI výstup pro připojení k televizoru nebo projektoru.

Pochvalu si zaslouží i příjemná klávesnice, jež maximálně využívá dostupné místo. Oproti některým konkurenčním notebookům se nevešel standardní numerický blok kláves, ale na to se dá zvyknout, stejně jako na touchpad místo myši. Externí klávesnici i počítačovou myš je samozřejmě možné připojit do jednoho z volných USB portů, které jsou po stranách notebooku. Jediná výtka vůči konektorům: umístění výstupu pro sluchátka. Ten se nachází na čele notebooku, a tak ve chvíli, kdy uživatel drží počítač na klíně, ho kabel od sluchátek bodá do břicha. Sluchátka jsou přitom dobrou volbou - počítač má totiž pouze jeden reproduktor. Dost hlasitý, s náznakem basů, avšak stereo to prostě není.

Pro studenty

Netbook ASUS Eee PC 1015P

Displej: 10", rozlišení 1024 x 600 bodů
Procesor: Intel Atom N450, 1,66 GHz
Operační paměť: 1 GB
Grafická karta: integrovaná Intel GMA 3150
Operační systém: Windows 7 Starter
Pevný disk: 250 GB

Cena: 8 663 Kč

Asus Eee je synonymem pro netbook a jeho výrobce dělá vše proto, aby si svou pozici na trhu udržel. Výsledkem je už čtvrtá generace netbooků, do níž patří i model s označením Eee PC 1015P. Novinka nepřináší žádnou revoluci ve vzhledu ani základním vybavení. Stále jde o tradiční netbook s 10palcovou úhlopříčkou a malou klávesnicí vhodnou hlavně pro štíhlé dívčí prsty. Uvnitř ovšem tiká relativně výkonný procesor Atom N450, doplněný integrovaným grafickým čipem GMA 3150 a podporou nejrychlejšího standardu WiFi - 802.11n.

I přes novější verzi procesoru si netbook s hmotností 1,25 kilogramu zachoval velkou výdrž baterie, která atakuje hranici deseti hodin, byť s nižším jasem displeje. Vydařený je design netbooku. Na první pohled by nikdo nehádal, že jde o počítač za necelých devět tisíc korun. Ceně však odpovídá standardní výbava: menší kapacita operační paměti, nízké rozlišení integrované kamery a další drobnosti, které se projeví při intenzivnějším používání. Uživatel tak za málo peněz dostane odpovídající množství muziky, ale ani o notu víc.

Nejen designová záležitost 

MacBook

Displej: 13", rozlišení 1280 x 800 bodů
Procesor: Intel Core Duo, 2,4 GHz
Operační paměť: 2 GB
Grafická karta: NVidia 320M 256 MB
Operační systém: Mac OS X 10.6.3
Pevný disk: 250 GB

Cena: 28 966 Kč

MacBook na sebe ve vlaku nebo v kavárně na sto procent soustředí spoustu pohledů. Produkty Apple jsou prostě populární, ačkoli je v Česku hlavně kvůli vysoké ceně bílý počítač se svítícím jablkem na víku stále vzácností. Podobně vybavené přístroje s úhlopříčkou 13,3 palce a s Windows se dají běžně koupit o 30 procent levněji. To ale není celý příběh. Oproti konkurenci totiž Apple nabízí něco navíc, a není to jen značka.

Za peníze navíc stojí především dlouhá výdrž baterie, sedm hodin v běžném provozu s plným jasem displeje a zapnutou WiFi - to konkurence nezvládne. Nemluvě o tom, že zavřený notebook vydrží spát snad celý měsíc, zatímco notebook s Windows se při tomto režimu vybije již za pár dní.

Slušné je také ozvučení MacBooku, na tomto parametru výrobci notebooků s Windows často šetří. Pochvalu si zaslouží i takové detaily, jako jsou napájecí adaptér (maličký) a jeho konektor, který na správném místě drží díky magnetu, takže když někdo zakopne o kabel, odpojí se a nestrhne s sebou celý počítač. Najdou se však i mouchy. Pouhé 2 GB RAM lze snadno napravit, ale notebooku chybí i HDMI výstup. Chcete-li vlastně jakýkoliv výstup na externí displej, třeba právě televizi, budete si muset přikoupit speciální kabel za cenu přes tisíc korun.

Pro příznivce her a multimédií 

Lenovo IdeaPad Y560

Displej: 15,6", rozlišení 1366 x 768 bodů
Procesor: Intel Core i7 720QM, až 2,8 GHz
Operační paměť: 4 GB
Grafická karta: ATI Radeon HD5730 1 GB
Operační systém: Windows 7 Home Premium
Pevný disk: 500 GB

Cena: 24 990 Kč

IdeaPad Y560 představuje zajímavý kompromis mezi výkonem, podporou multimédií a přenositelností. Výkonově je tento notebook čistě herní - má v sobě moderní čtyřjádrový procesor, jenž při běžné práci tiká na úsporné frekvenci 1,6 GHz, ale při hraní her nebo zpracovávání videa ji umí vyšponovat téměř na dvojnásobek.

Požadavkům hráčů odpovídá rovněž samostatná grafická karta ATI, jež v kombinaci s procesorem utáhne bez problémů populární 3D střílečku Modern Warfare 2 i s vysokým rozlišením detailů. K tomu IdeaPad nabízí příjemný displej s výraznými barvami a velkou svítivostí. Jas lze snadno přizpůsobit světelným podmínkám, notebook to umí i automaticky s pomocí vestavěného čidla. Za zmínku stojí reproduktory - nad klávesnicí je to dvojice stereoreproduktorů americké značky JBL, jež doplňuje ukrytý subwoofer pro lepší zvuk explozí ve filmech i hrách. Kvalitní zvuk trochu kazí rezonance plastového těla notebooku. Zato zvenku vypadá pěkně, i díky okrovému lemu horního víka displeje.