Dopad klimatických změn se "v Arktidě odehrává mnohem rychleji než v jakékoli jiné oblasti této planety" a ohrožuje její ekosystém, uvádí zpráva.
Materiál Donalda K. Peroviche a Jacqueline Richterové-Mengeové z loňského roku poukázal na to, že rozsah mořského ledu v roce 2007 byl o půldruhého milionu čtverečních kilometrů menší než průměrné hodnoty zaznamenané v letech 1979 až 2000. Tohle spolu s dalšími údaji podle vědců naznačuje, že by letní mořský led mohl z Arktidy úplně zmizet do roku 2030.
Zmenšování ledové plochy přitom už nyní přináší problémy takovým mořským savcům, jako je mrož lední či tuleň grónský. Mroži, stejně jako mnozí další savci, které zpráva zmiňuje, jsou na mořském ledu závislí, dodává Wolf, a u mnohých z nich už byl zaznamenán pokles počtu kusů.
Globální oteplování: USA uznaly, že je třeba chránit medvědy - čtěte ZDE
Velrybí trus pomáhá v boji proti globálnímu oteplování - čtěte ZDE
"Mroži potřebují ledové kry, protože nedokážou plavat bez přestávky. Když o ně přijdou, pak jsou mroži - zvláště matky s mláďaty - nuceni připlavat na pobřeží, kde mláďatům hrozí, že je dospělí ušlapou," vysvětluje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist