Archeologové objevili při vykopávkách v Pavlově na Mikulovsku, na nalezišti Bilancino u Florencie a v oblasti Kostěnki asi 400 kilometrů jižně od Moskvy mlecí kameny připomínající hmoždíř a paličku. Na všech byly pozůstatky rozbitých zrn a mouky, jejichž stáří odborníci stanovili na 30 tisíc let.
Dosud nejstarší nalezené nástroje pro drcení semen obilovin pocházely z doby před 20 tisíci lety. Byly to mlecí kameny objevené při vykopávkách v Izraeli.
Nový nález podle odborného časopisu americké Národní akademie věd Proceedings mění představy vědců o životě lidí v pravěku. Odborníci se až dosud domnívali, že se pralidé živili především masem ulovených zvířat. Nyní se ale ukazuje, že jejich jídelníček byl pestřejší. Nálezy ve třech od sebe vzdálených oblastech navíc potvrzují, že výroba mouky byla rozšířenou praxí.
Mouka se na rozdíl od nezpracovaných plodin a masa dala skladovat dlouhou dobu, aniž se zkazila. Podle odborníků to umožnilo lidem v pravěku omezit výkyvy v zajišťování potravy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist