Číňané vyvíjejí stanici, která se zřejmě podobá ruské stanici Mir. Bude se sestavovat na oběžné dráze ze základního modulu o hmotnosti 20 tun a několika menších modulů. Základní modul bude mít čtyři stykovací uzly pro připojování modulů dalších. Po dokončení by měla mít stanice hmotnost necelých 100 tun.

Stanice umožní stálou přítomnost kosmonautů ve vesmíru. Nechybí spekulace o tom, že Čína sem z propagandistických důvodů bude vysílat i posádky ze spřátelených zemí, jako jsou Severní Korea nebo Írán. K vypuštění základního modulu zřejmě ale  nedojde dříve než v roce 2019.

Ještě před tím by ale měl fungovat vojenský projekt, stanice Tiangong (Nebeský palác). Peking chce už příští rok poslat do vesmíru dva moduly bez posádky, které by byly první etapou konstrukce vojenské vesmírné stanice.  

"Čínská lidová armáda usiluje o dokončení příprav mise Tiangong-1 ještě do konce tohoto roku," říká oficiální vládní prohlášení týkající se projektu čínské kosmické stanice. Jsou tu ale i jiné signály naznačující, že Říše středu se chystá k převzetí vedoucí role ve vesmíru.

"Až dosud byly čínské kosmické lodi Šen-čou vyráběny kusově," informuje server Space.com. Nyní ale šéf jejich vývoje prohlásil, že byla dokončena montážní linka pro jejich sériovou výrobu. Číně to umožní zvýšit počet pilotovaných letů.