"Tato zpráva upozorňuje na rozmanitost a bohatost druhů amazonského pralesa. Amazonie je nejvýznamnějším jednotlivým místem na Zemi z hlediska biodiverzity. Žije zde deset procent všech známých druhů organismů," uvedl podle CNN Jim Leape z WWF.

Množství položek na předloženém seznamu nových objevů z Amazonie podle zprávy WWF překonalo počet nových nálezů organismů pocházejících ze stejného období z Bornea, Konžské pánve a východní části Himalájí dohromady.

V letech 1999 - 2009 bylo podle WWF v Amazonii popsáno 637 nových druhů rostlin a téměř 500 nových druhů ryb a obojživelníků, včetně 24 dosud neznámých pralesniček (čeleď Dendrobatidae). Některé z těchto pestrobarevných drobných "šípových žab" jsou jedovaté, jejich kožní toxiny jsou dosud využívány původními obyvateli pralesa na hroty šípů a střel do smrtících foukaček.

Mezi 16 nově zaznamenaných druhů ptáků patří například amazonek lysý (Pyrilia aurantiocephala), mezi 55 nových druhů plazů přibyla i dosud neznámá čtyřmetrová anakonda popsaná v Bolívii. Z území tohoto státu pochází i vzácný sladkovodní říční delfín delfínovec amazonský.


V Amazonii bylo popsáno a klasifikováno již několik desítek tisíc druhů rostlin a živočichů. Experti se však domnívají, že mnoho pro vědu neznámých druhů živočichů (především bezobratlých) a rostlin dosud na své objevení čeká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist