V posledních dnech vědci v oblasti ledovce Vatnajökull zaznamenali několik nápadných otřesů země a zesílený výron roztavené vody zpod ledového příkrovu, údajně příznaky blížící se erupce.
Vulkanolog Páll Einarsson z Islandské univerzity označil pravděpodobnost erupce za "velmi vysokou". Podle něj se pozorované otřesy a tání vody silně podobají obdobným geofyzikálním událostem, které provázely zatím poslední výbuch Grimsvötnu v roce 2004.
Geofyzik Gunnar Gudmundsson z islandského geofyzikálního ústavu však tvrdí, že podzemní otřesy ještě erupci nesignalizují.
Grimsvötn bývá pokládán za relativně neškodný vulkán právě díky pravidelnosti své činnosti. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004. Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.
Geolog: Islandská sopka ukázala, jak snadno se náš svět zadře - čtěte ZDE
Výbuch sopky stál evropský turistický průmysl zhruba 45 miliard korun - čtěte ZDE
Zdaleka však nešlo o takové komplikace, jako letos na jaře při erupci jiného islandského ledovcového vulkánu Eyjafjallajökull. Kvůli sopečnému popílku, jenž představoval nebezpečí pro letecké motory, musela většina evropských zemí, včetně České republiky, mezi 15. a 20. dubnem uzavřít vzdušný prostor pro leteckou dopravu.
Na Islandu je téměř 30 aktivních sopek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist