Moderní zbraně určené pro elektronický boj dokážou vyřadit počítačovou techniku a způsobit těžké škody. Podobná zařízení jsou přitom dostupná na světových trzích, kde si je může koupit každý, kdo má dostatek peněz, a použít je třeba ve velkých městech, řekl ve čtvrtek s ČTK Pavel Fiala z Fakulty elektrotechniky a komunikační techniky brněnského Vysokého učení technického (VUT). Ochraně před elektronickým terorismem a odposlechy byla věnována čtvrteční konference konaná Praze.

Elektromagnetické zbraně nikoho přímo nezabijí nebo nezraní. Mohou ale být zneužity ve městech, uvedl Fiala. "Zbraň vysílá velmi krátký intenzivní elektromagnetický pulz, který když dopadne na elektroniku, naruší její obvody nebo ji rovnou zničí", vysvětlil princip Fiala.

Odposlechy všude

Zbraň si přitom může vyrobit i technicky zdatný člověk. Je to však ztíženo tím, že některé součásti nutné k výrobě podobného zařízení se mezinárodně monitorují. "Terorista ale nemusí zbraň vyvíjet, může si ji koupit na světovém trhu," dodal Fiala.

Rostoucí trend zaznamenává používání odposlechů. Ať již za účelem sledování členů rodiny nebo k průmyslové špionáži. "Jak se zvyšuje povědomí lidí o tom, co lze s podobnými zařízeními dělat, zvyšuje se i množství případů sledování pomocí odposlechu," řekl ČTK majitel bezpečnostní firmy GoldSilver Pavel Maletínský.

"Samozřejmě všude, kde je nějaká technika, se může vyskytnout odposlech. Pracuje s tím, co je k dispozici. Když vedeme důvěrné hovory, měli bychom si dávat pozor, co máme kolem sebe. Odposlouchávány mohou být telefony, počítače, použita může být i speciální nahrávací technika," uvedl Maletínský.

Mikrofony takzvaných "štěnic" jsou dnes velké jako dva články malíčku. K odposlechu mohou být využita také zařízení velká okolo centimetru a pouhý milimetr tenká. Výjimkou není ani odposlech skrze sklo nebo přes zeď díky speciálním stetoskopům.

"Naštěstí existují i celé řady rušiček odposlechu, které jsou navíc komerčně dostupné," prozradil Maletínský. Rušičky dokážou "štěnici" zahltit signálem, který jí znemožní odposlech.

Firmy, které se zabývají odhalováním "štěnic" používaných pro nelegální odposlechy například při průmyslové špionáži, nemají ani v době hospodářské krize nouzi o zakázky. Například technici společnosti Probin, která seminář pořádala, loni zkontrolovali více kancelářských ploch než předchozí rok a firma registruje také výrazně větší zájem o speciální mobilní telefony, které jsou odolné proti odposlechu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist