Americká společnost Google začne blokovat Facebooku a dalším webovým sítím dosud volně otevřený přístup k informacím o svých uživatelích, pokud tok dat nebude obousměrný. Sdělení firmy z konce týdne ukazuje podle analytiků na zostřený konkurenční boj obou internetových gigantů.

Google nově neumožní poskytovatelům jiných webových služeb automaticky stahovat kontaktní data e-mailů svých uživatelů a bude vyžadovat, aby informace tekly oběma směry. Google obvinil konkrétně Facebook ze stahování jeho kontaktních dat, aniž by mu tato sociální síť umožnila importovat a exportovat informace o svých uživatelích.

Servisy jako Facebook "nechávají uživatele v datové slepé uličce", uvedl Google. "Rozhodli jsme se poněkud změnit svůj přístup s ohledem na to, že uživatelé si často nejsou vědomi, že jakmile importují své kontakty na stránky jako Facebook, dostanou se v podstatě do pasti," prohlásila firma.

Ukrajuje Facebook Googlu?

Google označuje svůj krok za snahu o to, aby jeho uživatelé měli kontrolu nad svými osobními údaji na internetu. Analytici však opatření chápou spíše jako další výstřel v boji mezi vlastníkem největšího světového webového vyhledávače a dominantní internetovou sociální sítí.

"Základní mocenskou dynamikou na webu je dnes tento vznikající konflikt mezi Facebookem a Googlem," řekl agentuře Reuters analytik Ray Valdes z výzkumné firmy Gartner. "Google se chce stát velkým hráčem na sociálním webu a zatím toho není schopen," dodal. Veškeré aktivity uživatelů na Facebooku podle něj ukrajují z aktivit Googlu.