Internetová stránka Britského královského námořnictva je stále nedostupná. Sice se načte, ale jediné, co návštěvník spatří, je nápis: "Bohužel se provádí základní údržba této stránky. Prosím, opět nás brzy navštivte."

Nejde ovšem o běžnou údržbu, ale o odstranění stop po několikadenním řádění hackera, který stránku koncem minulého týdne napadl a několik dalších dnů si s ní pohrával. Během této doby se mu kromě jiného podařilo získat přístupová hesla aministrátorů této stránky.

Hacker, který vystupuje pod přezdívkou TinKode a tvrdí, že je z Rumunska, se prolomením stránky pochlubil na Twitteru, kam přidal i link na stránku, kde zveřejnil detaily o tom, co vše se mu podařilo najít, například plná jména administrátorů a dalších osob, které na stránku pravidelně přistupovali. Zprávu o tom přinesl server BBC.

Mluvčí královského námořnictva napadení webové stránky připustil, tvrdil však, že nedošlo k žádné velké škodě. "Jako předběžné opatření jsme nyní stránku uzavřeli a naši bezpečnostní odborníci nyní zkoumají, jak se hackerovi podařilo prolomit ochranu armádní sítě. Víme ovšem, že neodhalil žádné důvěrné informace," uvedl mluvčí.

Odborník: Je to ostuda, mají máslo na hlavě

Graham Cluley, analytik společnosti Sophos, která se zabývá internetovou ochranou, napadení stránky britského námořnictva označil za "víc než ostudné", a to zejména s ohledem na to, že nedávno bylo v Británii pro citlivé servery vydáno vládní varování nejvyššího stupně kvůli vysoké hrozbě hackerů. "Královské námořnictvo má teď prostě máslo na hlavě," komentoval Graham Cluley situaci.

Podle něj bylo jediné štěstí, že se hacker TinKode nabourává do vysoce chráněných stránek hlavně kvůli tomu, aby se pak mohl pochlubit svými úspěchy. "Kdyby chtěl, jistě by na webu mohl vystavit i linky ke stránkám, které obsahují opravdu závažné informace," soudí Cluley.

 

 

Soudí se, že TinKode během posledních dvanácti měsíců úspěšně napadl 52 internetových stránek od běžných webů malých obchodníků po stránky s pornografickým obsahem. Podařilo se mu také překonat ochranu serveru YouTube.

Nedostupná stránka královského námořnictva

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist