Na oběžnou dráhu ve středu z amerického Mysu Canaveral odstartovala první raketa od soukromé firmy určená pro potřeby amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Raketa Falcon 9 od firmy Exploration Technologies (SpaceX) na svém prvním zkušebním letu nese modul Dragon.

Let má ukázat, že i soukromá firma může NASA poskytnout technologie užitečné pro lety na oběžnou dráhu. Americká firma chce modul vypustit na oběžnou dráhu a po třech hodinách jej dopravit zpátky na Zemi. Jde o první takový pokus prováděný soukromou společností.

Modul má dvakrát obletět Zemi a později se s pomocí padáku snést do vod Tichého oceánu zhruba 800 kilometrů od mexického pobřeží.

 

 

NASA spoléhá na několik soukromých společností včetně SpaceX, že jí pomohou s dopravováním lidí a zásob na oběžnou dráhu poté, co příští rok ukončí svůj program raketoplánů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru