Svět v příštích pěti letech změní trojrozměrná komunikace, baterie na vzduch nebo přizpůsobivé dopravní systémy. Běžná elektronika bude sbírat data využitelná k ochraně životního prostředí a počítače budou pomáhat s výrobou energie pro města. Uvádí to výhled technologické firmy IBM pod názvem Next 5 in 5.
Každoroční prognóza IBM zahrnuje seznam inovací, které mají potenciál změnit v horizontu příštích pěti let způsob, jakým lidé pracují, žijí a baví se. Studie vychází z tržních a společenských trendů a zároveň se inspiruje nejnovějšími technologiemi vyvíjenými v laboratořích IBM po celém světě.
Hologramy přátel
V příštích pěti letech umožní komunikační zařízení promítat si 3D hologramy svých přátel v reálném čase, píše se v prognóze. Filmy i televize již do trojrozměrného formátu přecházejí a 3D kamery jsou stále vyspělejší a menší, takže podle IBM se časem vejdou i do mobilních telefonů a zcela změní způsob, jímž si bude člověk prohlížet fotografie, internet nebo komunikovat se svými přáteli.
Do roku 2015 budou mít baterie, díky vědeckému pokroku a vývoji v oblasti tranzistorů a baterií, desetkrát delší životnost než v současnosti, odhaduje IBM. Namísto těžkých lithium-iontových baterií, které se používají nyní, pracují vědci na bateriích, které pracují na vzduch. Ten v nich reaguje s kovem a eliminuje tak klíčový element, který brání delší výdrži baterií. Některá zařízení, například mobilní telefony, by se mohla podle IBM díky nově vyvíjeným tranzistorům obejít bez baterií úplně a využívat takzvanou sbíranou energii, vzniklou například pohybem přístroje.
V horizontu příštích pěti let budou čidla umístěná v mobilním telefonu, voze či peněžence sbírat data, která vědcům poskytnou detailní obrázek o prostředí každého člověka. Tato data bude možné využít v boji proti globálnímu oteplování, na záchranu ohrožených živočišných druhů, anebo na sledování invazivních rostlin nebo zvířat, která ohrožují ekosystémy po celém světě, píše se také ve výhledu.
Za pět let budou vyspělé analytické technologie uživatelům poskytovat na míru šitá doporučení tak, aby se dostali na kýžené místo v co nejrychlejším čase. Přizpůsobivé dopravní systémy se podle IBM budou intuitivně učit modely dopravy a chování lidí, takže budou schopny nabídnout větší bezpečnost a lepší informace o cestování než dnes.
Inovace v oblasti počítačů a datových center umožní využít obrovské objemy energie, kterou počítače uvolňují. Ta bude využívána k vytápění budov v zimě a pohánění klimatizačních jednotek v létě, předpokládá prognóza. Až polovina energie spotřebovávané dnešními datovými středisky je vynaloženo na chlazení. Většina tepla tak přijde vniveč, protože je jednoduše vypuštěna do atmosféry, upozornila IBM. Nové technologie, jako je například inovativní chladící systém přímo na čipu, který vyvinula společnost IBM, však umožňují termální energii efektivně recyklovat a využívat pro topení a ohřev vody v kancelářích nebo domech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist