Intel v pondělí oznámil, že jeho inženýři špatně navrhli elektroniku, která zajišťuje komunikaci mezi novými procesory Core (Sandy Bridge) a dalšími částmi počítače. Chyba, která vede k poruše komunikace s pevnými disky, se podle Intelu může projevit během dvou až pěti let provozu počítače. Intel po odhalení chyby oznámil, že vymění všechny na trh dodané čipové sady. Důraz klade na to, že problém je v doplňující elektronice, nikoliv v samotných procesorech. Náklady na nápravu chyby Intel vyčíslil předběžně na miliardu dolarů, tedy asi 20 miliard korun.

Intel nabídne výměnu již dodaných čipových sad, které výrobci počítačů potřebují pro kompletování počítačů s novými procesory. Zákazníci, kteří si už počítače s procesory Sandy Bridge pořídili, mohou dodávku reklamovat tam, kde si nové počítače koupili. Zároveň se zpozdí dodávky, Intel musí chybu opravit a začít vyrábět upravené čipsety. K návratu výroby k normálu dojde podle Intelu až v dubnu.

Mezi zákazníky je přitom o novou generaci procesorů Intel velký zájem. V Česku představili počítače s procesory Core i5 a i7 nové generace v podstatě všichni velcí výrobci včetně lokálních producentů jako je Alza.cz nebo 100Mega.

Pro Intel nejde o první podobný problém, v roce 1994 objevil profesor Thomas Nicely chybu v procesorech Intel Pentium  - čipy obsahovaly chybu, která u specifických výpočetních operací vykazovala nesprávné výsledky. Situaci nejlépe vystihuje dobová anekdota:

„Pentium, kolik je 4195835 děleno 3145727?“
„11337“
„Ale to je špatně Pentium.“
„No jo, ale jak rychle!“

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru