Největší světový výrobce mobilních telefonů, finská společnost Nokia, vstupuje do partnerství s největším světovým výrobcem softwaru, americkou společností Microsoft.

Nokia tak ve videu na síti YouTube potvrdila spekulace, které kolovaly na finančních trzích.

Smyslem uzavřeného partnerství je vytvořit protiváhu společnosti Googlu a jejímu operačnímu systému Android. "Je to sňatek z rozumu. Nokii totiž selhala strategie s vývojem vlastního systému," uvedl pro BBC analytik Ben Wood ze CCS: Insight.

"Na této dohodě nejvíc vydělá Microsoft. Ale ani jedna ze společností vůči iPhonům nebo Androidu nějak moc neposílí," dodal. 

Rozhodnutí začít pracovat se softwarem konkurence je součástí nové strategie firmy, kterou chce prosadit její nový šéf Stephen Elop. Dnes většina Nokií funguje na operačním systému Symbian.

Dříve měla Nokia na globálním trhu mobilních komunikací neotřesitelnou pozici. Zaspala však nástup nové generace mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení a pozice vyklidila smartphonům od Applu nebo těm, které pracují na systému Android od Googlu (Samsung, HTC, LG a další).

Dohoda se netýká jen operačního systému. Nokie by měly používat i vyhledávač Microsoftu Bing, který se neúspěšně snaží konkurovat Googlu. Naopak Microsoft by využíval aplikaci Nokia Maps, opět v boji s Google Maps.

Nokia si na páteční poledne naplánovala v Londýně prezentaci, kde plány podrobně představí finančním analytikům. Zároveň vydá aktualizovaný výhled hospodaření.

Podle zdroje čtvrtečního vydání deníku Wall Street Journal se Nokia mohla rozhodnout i pro Android od Googlu, nebo klidně i pro obě firmy najednou. Nejvíce chytrých telefonů běží právě na platformě Android, která nedávno porazila Symbian.

Páteční prezentace firemní strategie bude zřejmě ostře sledovanou událostí. Do médií se totiž ve středu dostaly informace z interního sdělení, v němž ředitel Nokie otevřeně přiznává, že pokud nová strategie nezabere, má před sebou Nokia zřejmě krizové období.

"První iPhone se objevil na trhu v roce 2007 a my pořád nemáme produkt, který by se jim přiblížil," podotkl Elop, který je Kanaďan a zároveň první člověk v čele Nokie z jiné země než z Finska. "Android je na scéně sotva dva roky a tento týden už nás předběhl z hlediska počtu prodaných kusů. To je neuvěřitelné," dodal.

Investoři nejsou nadšení

"Je to velký posun ve strategii, neříkají ale nic o snižování nákladů a nestanovili ani žádné cíle. Neslíbili ani žádné zlepšení marží," podotkl k oznámení Nokie analytik finančního ústavu Swedbank Jari Honko. "Navíc žádají, abychom tak dva roky počkali, než nová strategie přinese ovoce. To ale investorům stačit nebude," dodal.

Slova analytika Swedbank se vzápětí potvrdila a investory první oznámené plány skutečně příliš nenadchly. Během dopoledne akcie Nokie ztrácely asi 11 procent, ačkoli širší trh měl jen mírnou ztrátu. Ze všech emisí, které sleduje panevropský index FTSEurofirst 300, měly jednoznačně nejvyšší ztrátu. Nejistotu přiživuje i zpráva, že roky 2011 a 2012 budou přechodným obdobím.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist