Nedávná aukce akciových podílů v síti Twitter naznačuje, že investoři si celý podnik cení na zhruba 7,7 miliardy dolarů (asi 134 miliard korun). To je asi dvakrát tolik, než kolik naznačovala předchozí aukce části akcií na konci loňského roku. Podle cen, které investoři platili v prosinci, totiž vycházela cena této mikroblogové sítě asi na 3,7 miliardy dolarů.

Akcie Twitteru se neobchodují na veřejných trzích, k dostání jsou pouze na takzvaných trzích sekundárních. Tam si mění akciové podíly v neveřejně obchodovaných firmách bohatí jednotlivci a instituce, často za asistence investičních bank. O vstupu Twitteru na veřejné trhy se už v poslední době sice začalo hovořit, firma ale žádné konkrétní plány zatím nemá.

Aukci akcií Twitteru nedávno pořádala burza Sharespost, což je místo, kde se vyměňují akcie právě takových soukromých firem, jakou je Twitter. Sharespost uvedl, že v této aukci investoři platili za jednu akcii Twitteru v průměru 34,50 USD.

Hodnota internetových firem, které jsou v soukromých rukou a neobchodují se na veřejných trzích, v posledních měsících výrazně roste. Investoři je kupují v naději, že tyto podniky mají potenciál k tomu, aby se z nich staly tak úspěšné firmy, jako je třeba Google.

Jedna z investičních firem například před pár dny koupila 2,5 milionu akcií společenské sítě Facebook. Podle ceny, kterou podle zveřejněných zpráv tato firma zaplatila, vychází hodnota celého Facebooku na zhruba 65 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun). To je asi o 30 procent víc, než jaká cena vycházela v lednové aukci podílů.

Aukce podílů v Twitteru, o kterou byl podle burzy Sharespost větší zájem, než kolik akcií se nabízelo k prodeji, zahrnovala asi 35 000 prioritních akcií třídy B. V prosinci, kdy cena Twitteru ještě vycházela na zhruba 3,7 miliardy dolarů, se prodávaly akcie za 200 milionů dolarů. Mezi hlavními zájemci tehdy byla společnost rozvojového kapitálu Kleiner Perkins Caufield & Buyers.