Po nových tabletech iPad 2 se v tuzemských prodejnách po páteční 17. hodině, kdy byly uvedeny na trh, jen zaprášilo. Zájem byl mnohem byl vyšší, než počet kusů, které společnost Apple v první dodávce poskytla.

iPad 2 se ve stejný den začal prodávat na dalších 24 trzích. V Česku jej nabídly autorizované obchody iWorld, iStyle a iSetos a obchodní řetězce Datart a Electroworld. Cena v tuzemsku se pohybuje podle verzí od zhruba 12 000 do téměř 20 000 korun. Ceny na zahraničních trzích začínají po přepočtu zhruba na 499 dolarech (8 650 Kč, k dolarovému přepočtu je nutné připočítat ještě 20 procent DPH a hodnotu záruky, která je v ČR o 18 měsíců delší než v USA).

V prodejně společnosti Datart na Národní třídě čekalo na zahájení prodeje zhruba 25 zájemců, obchod přitom dostal osm tabletů. Ty byly kolem páté hodiny již vyprodané. Před obchodem iWorld se tvořila fronta již od rána. Celkem na iPad čekalo 150 až 200 lidí, kteří dostali pořadová čísla. Byli mezi nimi hojně zastoupeni i cizinci.

Nezvyklé fronty vyvolávaly na ulici pozornost nezasvědcených chodců. "Promiňte, ale co se tady děje?" ptala se paní důchodového věku fotografa Hospodářských novin. Dostalo se jí stručné odpovědi: "Prodávají tu nový mobilní telefon, ale nebojte, to je jen pár lidí, většina je pořád normální."

Jako první si v prodejně iStyle v Revoluční ulici, kde čekalo více než 60 lidí, nový iPad rozbalil podnikatel Martin. Na novinku čekal od deseti hodin, společnost mu dělala jeho partnerka.

"Nový iPad chci kvůli práci, protože bude výrazně rychlejší. Ten původní zdědí slečna," vysvětlil Martin, proč strávil půl dne ve frontě. IPad podle svých slov používá pro zpracování dat a prezentace.

Nejde přitom o typického fanouška Apple. V kapse měl telefon Blackberry a doma svůj iPad 2 připojí k obyčejnému PC s Windows. Je ale typickým uživatelem iPadu, za poslední rok si koupil několik desítek aplikací.

Mezi prvními čekateli na iPad z volného prodeje byli hlavně uživatelé první verze, kteří od nového iPadu požadují větší rychlost.

Nervozita stoupá, iPadů 2 bude málo, někde se ani nedostanou na pulty - čtěte ZDE

Podle původních informací mělo v první vlně do Česka dorazit necelá tisícovka iPadů, další mají přijít na konci března. iPadů je nedostatek na většině trhů.

Někteří autorizovaní prodejci mimo vlastní prodejní síť firmy Apple, například v Sydney či Londýně, říkají, že mají k dispozici jen desítku nových přístrojů. Podle jednoho z britských prodejců je příčinou spíše snaha Apple, aby bylo vidět, že se přístroje vyprodaly, než nedostatek komponentů kvůli zemětřesení v Japonsku, napsala agentura Reuters.

V USA zahájil iPad 2 prodej před dvěma týdny. První iPad, který se výrazně zasloužil o vytvoření nové kategorie počítačových tabletů, se objevil na trhu loni v dubnu. Tablety v současnosti nabízí většina velkých výrobců elektroniky. Většinou jsou vybaveny konkurenčním operačním systémem Android od Google.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist