Světová meteorologická organizace (WMO) zaznamenala v posledních měsících nad Arktidou rekordní úbytek ozonové vrstvy, která planetu Zemi chrání před škodlivým vlivy ultrafialového záření. WMO to v úterý oznámila na svém webu.
Měření pomocí satelitů a meteorologických balonů vypouštěných nad arktickými oblastmi a rovněž pozemská pozorování ukázaly, že vrstva ozonu nad severní točnou poklesla od začátku zimy do konce března o 40 procent. Doposud nejvyšší zaznamenaný úbytek ozonu za zimu přitom činil asi 30 procent.
"Rozpad vrstvy zapříčinily látky v atmosféře, které odstraňují ozon, a také velmi chladná zima ve stratosféře," uvedla WMO na své internetové stránce. Stratosféra je obzvláště důležitou vrstvou zemské atmosféry, protože obsahuje ozon.
Rekordní úbytek zaznamenali odborníci i přesto, že existuje mezinárodní dohoda, která omezuje výrobu a spotřebu chemikálií ničících ozon. Kvůli dlouhé životnosti těchto látek v atmosféře bude trvat několik desítek let, než jejich koncentrace klesne na úroveň před rokem 1980.
S úbytkem ozonu ve stratosféře se potýká pravidelně také Antarktida, v tomto případě se jedná o takzvanou ozonovou díru. Arktické meteorologické podmínky se rok od roku liší a rovněž teploty jsou ve srovnání s Antarktidou vyšší. Proto také během některých arktických zim nejsou zaznamenány téměř žádné ozonové ztráty a naopak kvůli nízkým stratosferickým teplotám vědci pozorují znatelné ozonové ztráty.
Vědci úbytek ozonu očekávali
Letošní zima na severním pólu byla podle přízemních hodnot teplejší, než činí průměr, nicméně stratosferické teplotní hodnoty byly oproti obvyklému stavu nižší.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.