Společnost Nokia v úterý představila v Singapuru svůj nový mobilní telefon N9, první a zároveň poslední přístroj se softwarovou platformou MeeGo. Přístroj po svém uvedení na trh pravděpodobně zaujme místo nejlepšího mobilu v nabídce firmy. Na trh půjde N9 během tohoto roku, zatím však není jasné za kolik bude vůbec telefon dostupný, ani na kterých trzích se bude prodávat.

Podnik zároveň uvedl, že svůj první mobil se systémem Microsoft Windows vypustí na trh také ještě letos.

Mobilní telefon Nokia N9 váží 135 gramů a disponuje rozměry 116 x 61 x (7,6 až 12,1) mm. Vydrží celých 50 hodin přehrávání hudby, a mezi 7-11 hodinami provozu při zaplém GSM.

Přístroj je plně beztlačítkový s 3,9palcovým AMOLED displejem s rozlišením 854 x 480 px, 1 GB RAM, 16/64 GB vnitřní paměti, nechybí ani 8 Mpx fotoaparát s autofocusem.

Displej je lehce prohnutý a zobrazí 16 milionů barev, podporuje také ovládání více prsty - Multitouch.

Podporovány jsou také datové přenosy HSPA (14,4 Mb/s download, 5,76 Mb/s upload), bezdrátové Wi-Fi, Bluetooth 2.1 a microUSB. Díky čipu NFC, půjde s telefonem v budoucnu provádět bezkontaktní platby.

Nokia ztrácí své postavení

U chytrých telefonů Nokia ztrácí pozici na trhu kvůli konkurenci modelů iPhone od americké firmy Apple a přístrojů s operačním systémem Android od Googlu. Na trhu s levnějšími přístroji se zase potýká s rivalitou hbitých asijských výrobců, například čínské společnosti ZTE nebo indické firmy Micromax.

Analytici společnosti Nomura tento měsíc uvedli, že se v nynějším čtvrtletí stane světově největším výrobcem chytrých telefonů Samsung Electronics a že Apple převezme druhou pozici příští čtvrtletí. Nokia se tak dostane na třetí místo.

Jedničkou na trhu přitom byla od roku 1996, kdy uvedla na trh svůj Communicator. Telefon se stal populární mezi podnikovými manažery díky prohlížení internetu, přijímání a odesílání e-mailu, dat a faxu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist