Počet článků na české verzi webové encyklopedie Wikipedia prolomil v úterý hranici 200 tisíc. Za jubilejní článek bylo s ohledem na technickou obtížnost jednoznačného určení vybráno heslo o brankáři kanadsko-americké NHL Ronu Hextallovi.

"Můžeme říci, že jsme se s konečnou platností stali největší českou encyklopedií," řekl Reiter. Česká verze Wikipedie podle něj překonala doposud největší Ottův slovník naučný o více než 10.000 hesel.

Česká Wikipedie se stala 18. jazykovou verzí, které se podařilo dvousettisícovou hranici překonat. Celkem existuje více než 250 jazykových verzí, přičemž na prvním místě je anglická Wikipedie s více než 3,6 milionu článků. Všechny jazykové verze nasbíraly dohromady přes 19 milionů článků. Každý den do nich přibude okolo 8000 nových článků.

 

Na české Wikipediii během posledního čtvrt roku přibylo v průměru kolem 100 článků denně. Aktivních editorů, kteří udělají alespoň pět úprav do měsíce, má v současnosti 679. Mezi známé autory patří například Antonín Vítek z Akademie věd, který na web vložil největší množství dat.

 

Sedmý nejnavštěvovanější web

Server Alexa hodnotí Wikipedii jako sedmý nejnavštěvovanější web světa, přičemž více než polovina návštěvníků směřuje na anglickou verzi, jejíž hlavní stránka má každý den kolem pěti milionů přístupů. Česká hlavní strana zaznamenává v průměru asi 105.000 přístupů denně.

Wikipedia byla založena ve Spojených státech v roce 2001. Česká jazyková verze vznikla v květnu 2002. Princip encyklopedie spočívá v tom, že její uživatelé sami bezplatně píší a editují texty jednotlivých článků. "To je i její výhodou," řekl správce české Wikipedie Matěj Baťha. Lidé podle něj sami opraví zjevné chyby a upozorní na nevěrohodné články.