Oživení dálkového ovládání ruské sondy Fobos-Grunt, která nedokázala vyrazit z oběžné dráhy kolem Země k Marsu, se nezdařilo a vesmírné zařízení lze již považovat za ztracené.
S odvoláním na zdroj z ruského kosmického výzkumu to v sobotu uvedla agentura Interfax. Ruské úřady to prý oznámí v nejbližších dnech.
Jiný ruský zdroj potvrdil, že veškeré pokusy navázat se sondou spojení selhaly, ale naděje podle něj dále trvá. "Bude ji možné pohřbít až ve chvíli, kdy sonda vstoupí do hustých vrstev atmosféry," vysvětlil podle Interfaxu tento činitel.
Automatická meziplanetární stanice odstartovala z Bajkonuru v noci z úterý na středu a jejím cílem měl být měsíc planety Mars Phobos.
Start byl úspěšný, ale povely k přechodu na meziplanetární dráhu letu zůstaly bez odezvy. O spojení se stanicí se přitom kromě ruského řídícího střediska pokoušeli i experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA).
Ruský kosmický výzkum prožívá špatné období a ztráta meziplanetární sondy to jen potvrzuje, shodl se ruský tisk.
Bilance posledních dvou let je bezmála tragická: na dně Tichého oceánu leží tři navigační družice Glonass, vojenská družice Geo-IK-2 zmizela v nenávratnu stejně jako komunikační družice Express-AM4, trosky nákladní lodi Progress dodnes záchranáři hledají na jihu Sibiře.
"Tohle všechno bude leckoho stát místo," napsala v pátek agentura RIA Novosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist