Vzpomenete si, kdy jste se poprvé dozvěděl o existenci internetu?
To bylo asi v roce 1988, když jsem v rámci studijní stáže na Katedře telekomunikací v Dánsku programoval duplexní modem na možnost připojení k internetu přes telefonní síť. Ale sama katedra paradoxně k internetu ještě připojena nebyla.

Jaké byly prvotní finanční náklady na zprovoznění přístupu v Československu?
Na ČVUT jsme si udělali několik analýz, včetně ekonomické, a vyšlo nám, že nejpřijatelnější bude připojit se na Univerzitu Jana Keplera v Linci. Pevný datový okruh stál tehdy 170 tisíc korun měsíčně. Za grant jsme koupili dva modemy, jeden jsme dovezli do Lince a druhý si nechali.

Jak vypadal první počítač, který byl on-line?
To byl velký sálový počítač IBM, který potřeboval sál o rozměrech asi 10 x 30 metrů. Tam jste přišel, donesl si úkol na štítkách nebo na děrné pásce, technici vám to zavedli do počítače a pak jste si přišel pro vytištěný výsledek. Tehdy se totiž počítače používaly hlavně k vědecko-technickým výpočtům.

Kapacita linky nedovolovala jiné aplikace než elektronickou poštu, protože celé Československo bylo připojeno rychlostí 19,2 kilobitů za sekundu. Dnes má člověk na stole více než stonásobek. Takže typický email byly pouze alfanumerické znaky, žádná grafika. Dokonce jsme nabádali uživatele, ať jsou struční a třikrát zváží, zda email odešlou.

Byl jste před dvaceti lety velkým vizionářem, který v projevu při slavnostním zahájení předpověděl, že toto je zásadní okamžik v historii technologií u nás?
Určitě ne. Já jsem mluvil o tom, že naším cílem bude rozvést tyto služby po celém Česku a Slovensku v rámci akademické sféry, tehdy jsme ještě neviděli komerční potenciál. Dost lidí včetně zástupců telekomunikací bylo k internetu z počátku skeptických.
V začátcích se o každé připojení muselo žádat. Na starosti to měl Steve Goldstein v National Science Foundation v USA. Tomu jsme museli vždy napsat žádost: „Chceme připojit Liberec“. On se na žádost podíval a napsal: „Povoluji.“ Každou univerzitu tak museli Američané odsouhlasit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.