Když se podíváte do průměrné internetové diskuse, obvykle nestačíte žasnout nad tím, jak se v ní lidé chovají a vyjadřují. Velkohubá prohlášení, tvrdé urážky, ale i sprosté výlevy nejhrubšího zrna. Často dostávám dotazy, proč se to děje a proč se do těchto míst stahují jen podivná individua. Odpověď je překvapivě prostá: pocit anonymity.

Pokud srovnáte některé uzavřené fórum, kde se lidé třeba osobně znají, a diskusi otevřenou veřejnosti, najdete diametrální rozdíly. Anonymita totiž dává křídla, pocit nezranitelnosti, nepostižitelnosti. V takovou chvíli padají všechny zábrany, pravidla slušného chování jdou stranou a z veřejného prostoru se stává nepřátelské prostředí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se