Na stránkách projektu Redbull Stratos probíhá on-line přenos pokusu rakouského skokana Felix Baumgartner, který chce překonat padesát let starý rekord v nejdelším skoku padákem. Dosavadní rekord drží Joseph Kittingea, který v roce 1960 skočil z výšky 31 400 metrů. 

Pokus o prolomení rekordu měl začít už v 15:00, ale kvůli problémům s počasím řídicí tým start odložil na neurčito. Felix Baumgartner se na překonání padesát let starého rekordu připravoval sedm let. Svůj zážitek chce světu přiblížit světu prostřednictvím on-line přenosu, realizace pokusu ale musí počkat, až přijde příznivější počasí.

Projekt má za sebou už několik odkladů a také dva úspěšné cvičné pokusy z o něco menší výšky. Ten druhý proběhl 25. července v USA a Felix Baumgartner během něj skočil z výšky 29 610 metrů a padal rychlostí 864 km/h. Ve volném pádu strávil téměř čtyři minuty. Ve finálním letu by měl Baumgartner překonat hranici rychlosti zvuku.

Kabina, která vynese Baumgartnera k hranici vesmíru

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
19:13
Připraveno ke startu

Felix Baumgartner už je v kapsuli, ve které se dostane do stratosféry. Hodinu a půl už je ve svém skafandru

20:08
Počasí se zhoršilo, start se odkládá na jindy

Po hodinách čekání přišlo zklamání. Kvůli větru musel tým přerušit přípravu na start a celý pokus odložit "na jiný den". Zatím není jisté, zda se o cestu do stratosféry a zase zpět Felix pokusí už zítra. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí není opakování pokusu v průběhu tohoto týdne pravděpodobné