Většina uživatelů iPhonů a telefonů s Androidem používá prohlížeč od výrobce operačního systému. Jen dvacet milionů z miliardy smartphonů na světě dává přednost alternativě v podobě Opery Mini nebo Opery Mobile.

Dalších 190 milionů používá operu na "hloupých" telefonech, aby se pohodlně dostali k internetu a zbytečně nevyčerpali svůj datový limit příliš rychle. O nových verzích Opery Mini a Opery Mobile pro iOS a Android jsme si povídali s Maciejem Kocembou, projektovým manažerem společnosti Opera Software.

Role Opery Mini a lépe vybavené Opery Mobile se proti původnímu záměru změnila. V roce 2005 šlo o to nabídnout jednoduchý prohlížeč, který uživatelům na pomalém připojení přes GPRS umožní rychleji načítat webové stránky.

Dnes mobilní prohlížeče Opera připravují uživatele na situaci, kdy jsou mobilní zařízení jediným či hlavním zdrojem informací z internetu. „Mobilní verze Opery jsou v některých ohledech technologicky před desktopovou verzí, i to ukazuje, jak důležité pro nás mobilní verze jsou,“ řekl v rozhovoru pro IHNED.cz Maciej Kocemba.

Opera to však bude mít těžké. V Česku mobilní prohlížeče Opera ztratily za rok 30 procent uživatelů, kteří přešli z obyčejných telefonů na chytrá zařízení s Androidem. Těžké to podle statistik Opery má i Seznam.cz. Uživatelé Opery z Česka hledají častěji na Googlu než na Seznamu, ještě před rokem to bylo jinak.

Jak se Opeře daří na trhu? Čísla ukazují pokles podílu na trhu, zatímco Chrome a Android Browser roste.
V celkových číslech počet našich uživatelů roste. V červenci jsme oznámili 200 milionů aktivních uživatelů, dnes to je už 210 milionů. Počet uživatelů desktopové verze stagnuje.

Velký růst zaznamenáváme zejména tam, kde je špatná infrastruktura, takže uživatelé ocení rychlejší načítání stránek a vůbec schopnost načíst stránky díky naší technologii Turbo. Ta stránky zmenšuje a je schopná data přenášet i na nekvalitním připojení.

Opera Mini 7 pro iOS byla první alternativní prohlížeč, který využívá plochu obrazovky nového iPhonu. Jak se vám to povedlo?
Od oznámení iOS 6 jsme sledovali spekulace a počítali jsme s tím, že obrazovka bude mít jiný poměr stran. Když Apple představil nový iPhone, měli jsme asi týden na realizaci toho, co jsme si připravili.

Měli jsme to v podstatě jednoduché, protože máme uživatelské prostředí vyladěné, takže stačilo jen zvětšit prostor pro zobrazení webových stránek. Časově nejnáročnější nakonec bylo schválení ze strany Applu.

Aktuálně jste vydali také novou verzi Opery Mobile pro Android. Jak chcete konkurovat Chromu pro Android?
Podobně jako Chrome nabízí Opera funkce jako je synchronizace záložek a startovních stránek, navíc ale nabízíme i v Opeře Mobile funkci Turbo pro snížení objemu přenášených dat. Díky tomu umí být Opera na telefonech a tabletech s Androidem opravdu rychlá. Pokud navíc máte omezený datový tarif, je úspora přenesených dat opravdu citelná.

Kromě této základní výhody Opery sázíme i na co nejlepší podporu standardů, proto má mobilní Opera pro Android podporu protokolu SPDY, který zajišťuje rychlejší komunikaci se servery, a nové funkce spadající pod HTML5. Chceme mít jistotu, že obsah webu v HTML vypadá stejně na jakémkoliv zařízení.

Kromě mobilních telefonů a desktopů jste také v televizích a ukazovali jste nové technologie, zatím však nepřišlo žádné oznámení „Opery v televizi“.
Opera Software dodává prohlížeč několika výrobcům televizí a nedávno jsme oznámili spolupráci s výrobci set-top-boxů. Od letošního roku nabízíme i obchod s aplikacemi založenými na HTML 5. Největší smlouvu jsme zatím uzavřeli se Sony, která v televizorech Bravia nabízí naši platformu od května.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist