Globální oteplování skutečně probíhá, ale v posledních dvaceti letech se nám nepodařilo udělat téměř nic, abychom se s ním vypořádali, protože se stále tváříme, že řešení spočívá ve využívání drahé zelené energie, například slunce nebo větru.
Přitom frakování plynu (hydraulické štěpení břidlic a uvolnění v nich obsaženého plynu, pozn. red.) ve Spojených státech vedlo k produkci výrazně levnějšího a čistšího plynu, který nahradil značnou část uhlí. Vedlejším důsledkem toho je, že Spojené státy snížily emise oxidu uhličitého dvakrát více, než se podařilo signatářům Kjótského protokolu a EU za posledních dvacet let.
A místo aby platily 20-30 miliard eur ročně, Spojené státy na tom 100 miliard dolarů vydělávají. To naznačuje, že frakování je zelenou volbou tohoto desetiletí. Čína a Indie následují americký příklad. Otázka je, jak změnit jednostranné zaměření Evropy na sluneční a větrnou energii a začít uvažovat o čistším plynu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist