Právo je konzervativní disciplína a právníci jeho ještě konzervativnější šiřitelé. Největší systémová výzva, které právo v současnosti čelí, je jeho vztah k internetu. Byť od nástupu internetu uplynuly téměř dvě dekády, právo se ve svém vztahu ke světové síti příliš nezměnilo.

V Česku se právo publikuje v autentické podobě jen v papírové verzi, a jeho elektronické variace formálně závazné nejsou. V realitě však již téměř nikdo s papírovými verzemi sbírek zákonů nepracuje. V dohledné době lze proto čekat, že se právo přenese i oficiálně na internet a zmizí papírové sbírky zákonů, ale také papírové sbírky rozhodnutí soudů, papírové právnické časopisy atd. Co nebude dohledatelné on-line, nebude existovat. Bude se muset změnit i autorské právo, které vychází z reálií 19. století, ale ve století 21. se stalo neslučitelné s možnostmi internetové doby.

Elektronizace práva nebude jen bezvýhradně pozitivní. S ohledem na neuvěřitelnou komplikovanost práva může dnešní nepřehledný právní řád přežít jen v elektronické podobě. Bez faktické (na státu nezávislé) elektronizace práva by již dnes nebyli právníci schopni právo aplikovat. Přesun práva na internet tak půjde ruku v ruce s čím dál chaotičtější legislativou.

Právo, které se svou přehledností podobá džungli, budou muset i profesionálové prohledávat on-line vyhledávači, díky kterým naleznou právní normu v její celistvosti. Vedle toho zůstávají jiné závažné výzvy, zejména vztah internetu a autorských práv a vztah internetu a soukromí, jen dílčími problémy.

 

Zdeněk Kühn je soudcem Nejvyššího správního soudu v Brně.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se