Z dosavadních známých plánů a výhledů vyplývá, že během příštích deseti let (2012-2021) bude postaveno na celém světě 1075 družic. Výnosy z jejich výroby a vypuštění budou činit 198 miliard dolarů. To je o 36 procent více než přineslo 800 družic vypuštěných v minulých deseti letech. Rok 2011 byl rokem zlomu, kdy po letech poklesu dosáhl počet vypuštěných družic čísla 100. Na tento nárůst se čekalo od konce devadesátých let, kdy byly na nízkou dráhu vypuštěny první generace dvou komerčních sestav družic pro globální mobilní osobní komunikace. V příštích šesti letech by se počet vypuštěných družic měl pohybovat kolem 120 družic každý rok, pak tempo zpomalí, protože jednotlivé státní i komerční družicové systémy postupně dosáhnou plné funkčnosti.

Téměř dvě třetiny z očekávané tisícovky nových družic budou patřit státním institucím a měl by jim připadnout i stejný podíl z oněch 198 miliard dolarů očekávaných tržeb. Nejrozšířenější státní družicovou aplikací bude pozorování Země, pro kterou bude postaveno 260 optických i radarových družic.

Navzdory neustále se rozšiřujícímu počtu zemí s vlastní kosmickou činností pokryje i nadále 85 procent budoucí státní poptávky po družicích šest kosmonautických velmocí. V ostatních zemích by se mělo postavit kolem 110 družic různé velikosti a zaměření, na nichž se budou podílet domácí vývojová pracoviště s pomocí zahraničních partnerů.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se