Meteorologové mnohde jinde ve světě mají výhodu v geografické poloze území, pro které mají předpovídat počasí. Třeba v rovníkových oblastech probíhá počasí podle téměř přesného jízdního řádu — období dešťů střídá období bezdešťové. V některých regionech zase přicházejí a odcházejí s železnou pravidelností monzuny, na Sahaře je skoro pořád jasno a sucho, na Floridě téměř nikdy nepadá sníh a počasí je stálé, až na hurikány, které se příležitostně objevují od května do října.
Ve střední Evropě, a zejména v České republice, mají meteorologové zábavnější práci — řečeno s nadsázkou. Počasí je tu totiž velmi pestré, vzhledem k tomu, že naše země leží nejen uprostřed Evropy, ale i uprostřed všech možných povětrnostních vlivů ze všech světových stran.
Tyto vlivy se právě u nás projevují velikou rozmanitostí počasí, někdy jsou dokonce vzájemně kombinovány, takže se můžeme i na našem malém území setkávat s teplým jarním počasím, o pár desítek kilometrů dál se zimním, takřka arktickým počasím a o další kus dál může vydatně pršet, přestože o jiných několik desítek kilometrů stranou svítí slunce a hned vedle je v údolí hustá mlha.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.