Kdepak rosnička ve sklenici od okurek. Čeští meteorologové pracují s poněkud sofistikovanější technologií. Například se satelitem „zaparkovaným“ 36 tisíc kilometrů nad Zemí. Rotuje rychlostí sto otáček za minutu a každých patnáct minut pošle dolů detailní snímek zachycující území od Jižní Ameriky přes Evropu po západní Asii hned ve dvanácti spektrálních kanálech.
První experimentální meteorologická družice byla vyslána do vesmíru 1. dubna 1960. První operativní družice obíhající na nízké polární dráze a snímkující zemský povrch pravidelně, s frekvencí dvakrát za den, začala pracovat v roce 1966, první operativní satelit určený pro geostacionární dráhu odstartoval v roce 1974. Dnes mají meteorologové k dispozici desítky kosmických „očí“.
Meteosat, evropská chlouba
Od roku 2010 je Česká republika plným členem organizace EUMETSAT, která provozuje evropské meteorologické družice. Roční příspěvek jednotlivých států se vypočítává z jejich HDP, Česká republika loni zaplatila 2,5 milionu eur, což přibližně odpovídalo 0,8 % celkového rozpočtu této organizace. Dalších 5 milionů eur nás stál samotný vstup do EUMETSATu. Ale data, k nimž díky tomu máme přístup, za to stojí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.