Zapomeňte na mírné středoevropské léto. I u nás budou přibývat povodně a dlouhá období extrémních veder, v jejichž důsledku umírají lidé, šíří se lesní požáry a usychá úroda na polích. Němečtí klimatologové se domnívají, že objevili mechanismus, jímž globální klimatické změny ovlivňují počasí na severní polokouli.
Co má společného výjimečně horké evropské léto roku 2003, kdy kvůli vedrům zemřelo až 70 tisíc lidí, rozsáhlé lesní požáry v Rusku v roce 2010, záplavy v Pákistánu ve stejné době a vlna veder, která postihla Spojené státy v roce 2011? Podivný charakter vzdušného proudění. Příliv teplého vzduchu z tropů trval déle než obvykle a mírný pás severní polokoule marně čekal na ochlazení, které mělo přijít od severu.
A tyto anomálie nebyly náhodné. Tvrdí to alespoň klimatologové z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn (PIK) ve studii, která se v nejbližších dnech objeví v on-line verzi časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (HNFuture ji má k dispozici).
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.