Laická veřejnost pomáhá analyzovat snímky z kosmických teleskopů, digitalizovat knihy nebo odhalovat strukturu proteinů. V době, kdy má téměř každý doma počítač připojený k internetu a stále více lidí nosí v kapse chytrý telefon, se zdají být možnosti, jak využít drobnou pomoc tisíců dobrovolníků, neomezené. Stranou nezůstávají ani meteorologové.
Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) už od roku 2006 provozuje projekt PING (Precipitation Identification Near the Ground, Identifikace srážek blízko povrchu), nově ve spolupráci s Oklahomskou univerzitou připravil i mobilní aplikaci mPing pro iPhony a telefony s Androidem.
Do projektu se může zapojit každý, kdo pobývá na území Spojených států. Stačí, aby prostřednictvím webového rozhraní nebo mobilní aplikace meteorologům sdělil, jaký typ srážek právě v jeho okolí padá. Zda se jedná o mrholení, prudký déšť, kroupy, déšť se sněhem, mrznoucí déšť...
Údaje spojené s přesnou geografickou lokací se ukládají do databáze a meteorologům pomáhají pochopit, co se v atmosféře děje. Srážky sice monitorují radary, ty však nevidí těsně nad zemský povrch. Radarový signál nesleduje zakřivení Země a s rostoucí vzdáleností od radaru mu uniká stále větší část dění v dolní vrstvě atmosféry. Už ve vzdálenosti asi 130 km nevidí níže než kilometr nad zem. Na teplotě vzduchu a dalších parametrech prostředí přitom záleží, v jaké formě srážky dopadnou na povrch.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.