Cévy v břiše vybavila příroda čichovým aparátem. K čemu je jim dobrý? Buňky s ním očichávají bakterie skryté uvnitř střeva a na jejich povel mění krevní tlak.

Problémy s vysokým krevním tlakem trpí značná část populace ekonomicky vyspělých zemí. Výzkum týmu vedeného Jennifer Pluznickovou z americké Johns Hopkins University School of Medicine odhalil, že v tom mají prsty i bakterie, které hostíme ve střevu. Na pachy, které tyto bakterie vytvářejí, reagují velmi razantně cévy v břiše. Podle potřeby se stahují nebo roztahují a mění tak krevní tlak.

Střevní mikrobi zasahují do mnoha oblastí našeho života. Zdaleka se neomezují jen na trávení. Mění například činnost mozku. Odhalení jejich podílu na řízení krevního tlaku je ale pro většinu vědecké obce velkým překvapením.

Léčba vysokého krevního tlaku čili hypertenze je obtížná kromě jiného i proto, že stále ještě neznáme všechny mechanismy, které náš krevní tlak řídí. Objev role dalšího významného hráče může proto přinést lepší léčbu a úlevu milionům lidí, kterým vysoký krevní tlak a jeho následky ztrpčují život.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se